Lielākā daļa vadītāju sauc savus padotos par komandu, jo tā ir ierasts, taču bieži vien šī cilvēku grupa neatbilst komandai nedz pēc sava sastāva, nedz uzdevuma
Tā atzīst biznesa konsultants Mārtiņš Vecvanags, kurš 20. junijā DB Akadēmijā vadīs semināru No kolektīva par komandu. Tā dalībnieki tiks aicināti uz diskusiju Kas ir vai nav komanda? Vai to vienmēr vajag?. Tāpat viņiem būs iespēja paspēlēties, izpildot dažādus vingrinājumus un veicot pavisam vienkāršus uzdevumus, lai kopīgi kaut ko vairāk uzzinātu par komandu un tās veidošanu. Mārtiņš Vecvanags pats ir vadījis dažāda lieluma uzņēmumus (no 10 līdz pat 1000 darbiniekiem) dažādās valstīs un ļoti dažādās ekonomiskās situācijās.
Kad runājam par komandu, domājam par tai piemītošo veiktspēju un īpašībām, atzīst M. Vecvanags. «Kolektīvs ir cilvēku kopums, kas ir apvienots un kam ir kāds vienojošs nosaukums, piemēram, deju kolektīvs Sietiņš, rūpnīcas ABC vai kāda uzņēmuma mazumtirdzniecības nodaļas kolektīvs. Tas var būt un var nebūt komanda. Jebkurā gadījumā no cilvēku salikšanas zem viena nosaukuma līdz brīdim, kad viņi patiešām ir komanda, ir jānoiet garš ceļš,» viņš teic. Parasti komandas nav lielākas par desmit cilvēkiem. «Tas nozīmē, ka jebkura lielāka grupa ir kolektīvs ar vairākām savstarpēji strādājošām komandām. Rūpnīca vai banka ar tūkstoš cilvēkiem būs nevis tūkstoš cilvēku komanda, bet kolektīvs, ko veido vairākas nodaļas (mazāki kolektīvi), kuros ir vairākas komandas,» norāda eksperts.
Daudzos uzņēmumos darbinieki ir salikti kopā, vadoties pēc viņu kompetencēm, nevis vērtībām, tas noved ne tikai pie sadarbības trūkuma, bet arī vairo savstarpējus konfliktus.
Visu rakstu Vai un kāpēc vajadzīga komanda lasiet 5. jūnija laikrakstā Dienas Bizness.