Rīgas kuģu būvētava nav starp tiem Finanšu un kapitāla tirgus komisijas norādītajiem emitentiem, kas ievēro lielāko daļu biržas rekomendēto labas korporatīvās pārvaldības principu.
Uzņēmuma valdes un arī padomes locekļi joprojām spītīgi neatklāj tiem piederošo kuģu būvētavas akciju skaitu, kas, iespējams, atklātu arī patiesos ietekmes apjomus uzņēmumā. To gan turpina pētīt Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK), pārliecinājās Db.lv.
«Vēršam uzmanību, ka tiesību akti nepieprasa, lai emitents obligāti ievēro visus Biržas izdotos Korporatīvās pārvaldības principus un ieteikumus to ieviešanā, jo tiem ir rekomendējošs raksturs. Attiecībā par minētajiem korporatīvās pārvaldības principiem un ieteikumiem to ieviešanā emitents vai nu «ievēro», vai «paskaidro». Ne Biržai, ne FKTK nav tiesiska pamata pieprasīt, lai emitents visus principus pilnībā ievērotu. Ņemot vērā emitenta paskaidrojumā norādīto šajā jautājumā, FKTK nav pamata konstatēt, ka Rīgas kuģu būvētava nebūtu atklājusi informācija, kas tai jāsniedz saskaņā ar likumu,» Db.lv skaidroja komisijā.
Rīgas kuģu būvētava 2011. gada un 2012.gada publiskotajos korporatīvās pārvaldības ziņojumos norāda, ka 4.2 punkta prasību, tajā skaitā atklāt valdes locekļiem piederošo uzņēmuma akciju skaitu, izpildei uzņēmums pielāgo savu interneta mājas lapu. Lai gan, pēc speciālistu iepriekš DB teiktā, šādas informācijas izvietošana uzņēmuma mājas lapā neprasa pat veselu dienu, Rīgas kuģu būvētavas valde gadiem neklāj, cik tai pieder Rīgas kuģu būvētavas akciju.
Apstākļos, kad FKTK izmeklē lietu par kuģu būves uzņēmuma valdes priekšsēdētāja Vasīlija Meļņika, viņa sievas un vairāku padoto iespējamo saskaņoto rīcību, tādējādi kontrolējot vairāk nekā 50% uzņēmuma akciju, Rīgas kuģu būvētavas mazākuma akcionāriem vai potenciālajiem investoriem jābūt īpaši uzmanīgiem, liecina biržas un FKTK teiktais Db.lv. Proti, nedz birža, nedz FKTK neko nevar darīt, ja uzņēmums ilgstoši lieto vienu nepārliecinošu argumentu kā iemeslu informācijas neatklāšanai.
«Ja kāds emitents savā darbībā ne visus attiecīgos principus izpilda, tas ikvienam ieguldītājam ļauj izdarīt savus secinājumus par uzņēmumu. Komisijas redzeslokā šobrīd ir uzraudzības jautājumi, kas saistīti ar RBK kā emitenta darbības pārbaudi un arī tā akcionāru kā finanšu instrumentu tirgus dalībnieku darbības pārbaudi,» tā FKTK pārstāve Laima Auza.
«Korporatīvās prasības rekomendācijām nav likuma prasību spēks, ko var pieprasīt izpildīt. Tie ir labas pārvaldības ieteikumi, ko birža ir publiski rekomendējusi uzņēmumiem pildīt. Birža tos nevar pildīt uzņēmumu vietā un tai arī nav tiesību sodīt uzņēmumus par ieteikumu neievērošanu.Taču birža izvirza uzņēmumam obligātu pienākumu sniegt rakstisku skaidrojumu par ieteikumu ievērošanu vai neievērošanu un nodrošina, ka šie ziņojumi ir publiski pieejami. Šie ziņojumi ar uzņēmuma sniegtajiem skaidrojumiem akcionāriem un žurnālistiem ļauj vieglāk izsekot līdzi, vai uzņēmums pilda vai nepilda šīs rekomendācijas un sekot līdzi viņiem svarīgāko rekomendāciju izpildei. Ja uzņēmusm kādu no ieteikumiem neizpilda, tad no ziņojuma iespējams uzzināt, kādus un cik pamatotus iemeslus uzņēmums ir minējis neizpildei, tas dod iespēju argumentēti vērsties pie uzņēmuma,» tā savukārt skaidroja biržas pārstāvis Āris Dreimanis.