Biedrības Korvet, kas apvieno septiņus AS Rīgas kuģu būvētava (RKB) apakšuzņēmējus, publiski izplatītais paziņojums par iesniegumu Finanšu un kapitāla tirgus komisijai (FKTK) rada maldīgu priekšstatu, ka FKTK ir iestāde, kurā risināmi civiltiesiski strīdi starp apakšuzņēmējiem un biržas emitentu par nenosegtām parādsaistībām vai nesamaksātiem rēķiniem.
FKTK aicina „Korvet” biedrus vērsties tiesībsargājošās institūcijās, ja uzskata, ka viņu tiesības ir aizskartas, teikts komisijas pubiskotajā paziņojumā.
Komisija norāda, ka jebkuri mēģinājumi iesaistīt regulatoru civiltiesisku strīdu risināšanā starp uzņēmējiem var radīt tirgum maldīgu priekšstatu par to, kāda ir faktiskā FKTK loma finanšu instrumentu tirgus dalībnieku – emitentu – uzraudzībā. Tas var radīt citām personām šķietamību, ka šādi uzraugu var mēģināt ietekmēt nostāties kāda no strīdā iesaistītajiem pusē un tādējādi panākt sev vēlamo rezultātu strīdā.
FKTK uzsver, ka kā tirgus uzraugs iestāde vienmēr norobežojas no šādiem konfliktiem, jo ne civiltiesisku strīdu izskatīšana, ne tādu darbību izmeklēšana, par kurām likumdevējs paredzējis kriminālatbildību, nav FKTK kompetencē.
FKTK vērš uzmanību, ka veic emitentu (uzņēmumu, kuru vērtspapīri tiek tirgoti biržā) uzraudzību atbilstoši Finanšu instrumentu tirgus likumam, kurš savukārt uzliek pienākumu emitentam publiski atklāt saskaņā ar minēto likumu paziņojamu informāciju. FKTK pienākums ir pārbaudīt, vai kapitāla tirgus dalībnieks pilda Finanšu instrumentu tirgus likumā noteiktās prasības, piemēram, vai ir sniedzis informāciju par būtiskiem darījumiem (t.i., par tādiem darījumiem, kuru summa pārsniedz 10% no uzņēmuma pašu kapitāla), vai ir atklāta informācija par nozīmīgas līdzdalības iegūšanu/zaudēšanu, kad akcionāra vai vairāku akcionāru, kas rīkojas saskaņoti, īpašumā esošo balsstiesīgo akciju īpatsvars mainās kādā no Finanšu instrumentu tirgus likuma 61. pantā minētajiem apjomiem. FKTK seko, vai savlaicīgi tiek publicēti emitenta finanšu pārskati un ir tiesīga pārbaudīt, vai emitents informācijas sagatavošanā ir ievērojis finanšu pārskata sagatavošanas prasības.
FKTK norāda: «Vērojot publiskajā telpā pēdējā laikā izplatītos paziņojumus par RKB, ir acīmredzami, ka patlaban risinās strīds starp RKB esošajām amatpersonām un bijušajām amatpersonām un strīds starp uzņēmuma vadību un mazākuma akcionāriem, kā arī uzņēmumu un uzņēmuma sadarbības partneriem. Tomēr FKTK kā regulatora loma nav civiltiesisku strīdu risināšana, t.i., FKTK nav tiesīga iejaukties emitenta darījumos ar apakšuzņēmējiem, tā nav tiesīga arī vērtēt, vai emitenta valdes un padomes sēdes ir noturētas atbilstoši Komerclikumā noteiktajām prasībām, vai emitents attiecībā uz darījumu slēgšanu ir ievērojis uzņēmumā noteikto kārtību par informācijas apriti starp valdi un padomi.»
Pildot savas funkcijas, FKTK patlaban turpina pārbaudi par iespējamu RKB balsstiesīgo akciju kontrolpaketes atrašanos savstarpēji saistītu akcionāru rokās, kas tādējādi spēkā esošo tiesību aktu ietvaros šiem akcionāriem uzliktu par pienākumu atpirkt akcijas no pārējiem akcionāriem. FKTK turpmāko rīcību noteiks pārbaudes rezultāti.
FKTK savas kompetences ietvaros arī veic uzraudzību, vai RKB kā emitents ir paziņojis visu saskaņā ar Finanšu instrumentu tirgus likumā noteikto publiski atklājamo informāciju un vai tās informācijas, kas ir publiski paziņota, sagatavošanā ir ievērotas minētā likuma prasības.
Jau ziņots, ka septiņiem nesen dibinātajā biedrībā Korvet esošiem uzņēmumiem Rīgas kuģu būvētava (RKB) esot palikusi parādā vairāk nekā 462 tūkstošus eiro un atsakās tos samaksāt. Ar šādu iesniegumu biedrība vērsās FKTK šā gada 18. martā.
Kā Db.lv skaidroja Korvet pārstāvji, minēto septiņu uzņēmumu nosaukumi patlaban netiek atklāti. To nevēloties paši uzņēmumi, «ņemot vērā RKB valdes darbības».