Nav pamata automātiski summēt diviem laulātajiem piederošas akcijas, jo personu sastāvēšana laulībā vēl automātiski nenozīmē, ka attiecīgā uzņēmuma akcijas, kuras pieder laulātajiem, ir nevis katras personas atsevišķa manta, bet gan to kopmanta, šādu viedokli pauž Finanšu un Kapitāla tirgus komisija (FKTK) attiecībā uz iespējamību, ka Meļņiku ģimenes rīcībā esošais Rīgas kuģu būvētavas (RKB) akciju skaits pārsniedz 50%,kas daudziem investoriem liek cerēt uz kompānijas vērtspapīru atpirkšanu par ievērojami augstāku cenu nekā patlaban biržā.
FKTK ir sākusi pārbaudi par minēto jautājumu un Komisijas turpmākā rīcība būs atkarīga no pārbaudes rezultātiem.
Pagājušajā nedēļā kļuva zināms, ka Lietuvas investoru asociācija, kurā apvienojušies vairāk nekā 600 biedru, vērsusies pie FKTK ar aicinājumu uzlikt par pienākumu a/s RKB kontrolpaketes īpašniekam Vasīlijam Meļņikam izteikt citiem akcionāriem adresētu akciju atpirkšanas piedāvājumu.
Asociācijas izsūtītajā paziņojumā minēts, ka no vairākiem biedriem ir saņemtas sūdzības par to, ka laulātajiem Vasīlijam un Irinai Meļņikiem kopā pieder RKB kontrolpakete, tomēr joprojām nav izteikts citiem akcionāriem adresēts akciju atpirkšanas piedāvājums, lai gan to paredz Latvijas Republikas likumdošana.
Organizācijas vadītājs Vitauts Plunksnis pagājušajā nedēļā norādīja, ka, reaģējot uz sūdzībām, asociācija vērsusies ar attiecīgu iesniegumu FKTK, kura pašlaik to izvērtē. Atsaucoties uz publiski pieejamiem datiem, Lietuvas investoru asociācija norāda, ka V. Meļņikam pieder a/s Remars Rīga kontrolpakete, kurai savukārt pieder 49,86% a/s Rīgas kuģu būvētava akciju. Papildus tam 0,23% Rīgas kuģu būvētavas akciju pieder V. Meļņika laulātajai draudzenei I. Meļņikai. Lietuvas investori arī uzsver, ka RKB akcijas pieder arī atsevišķiem Remars Rīga valdes locekļiem, un tādā veidā saistītu personu grupa konktrolē vairāk nekā 50% no uzņēmuma balstiesībām.
V. Plunksnis norāda, ka akcionāri gaida atpirkšanas piedāvājumu, lai saņemtu uzņēmuma vērtībai atbilstošu cenu par piederošajām akcijām. «Saskaņā ar Latvijas tiesību aktiem, piedāvājuma cena nedrīkst būt zemāka par akcijas bilances vērtību, kas aizvadītā gada beigās bija 2,05 lati,» iepriekš skaidroja Lietuvas investoru asociācijas vadītājs.
Tikmēr kontrolpaketes kontroles neesamību uzsver arī pats V. Meļņiks. Neviens pieradījums kas varētu pamatot šo apgalvojumu, minētajā paziņojumā nav atrodams, komentē kuģu būvētāja pārstāvji.
Uzņēmums piebilst, ka iepriekš minētā asociācija Vitauta Plunksnisa vārdā spekulē ar slēgtās akciju sabiedrības Remars Rīga akciju kontrolpaketi, kura pieder V. Meļņikam, no tā izdarot nepatiesus secinājumus, ka attiecīgi arī uzņēmumā RKB V. Meļņikam pieder akciju kontrolpakete.
«Par paziņojuma autoru nezināšanu liecina arī tas, ka paziņojumā teikts: «papildus tam 0,23% AS Rīgas kuģu būvētava akcijas pieder V.Meļņika laulātajai Irinai Melņikai.» Patiesībā I. Meļņikai pieder nevis 0,23% akciju, bet 0,023% akciju,» norāda RKB.
Šis apgalvojums gan var izrādīties apstrīdams, ja I. Meļņikai šobrīd vēl pieder 26 850 kompānijas akcijas. Izejot no šiem datiem, viņai pieder 0,23% kompānijas pamatkapitāla un šādā gadījumā Meļņiku ģimenes rīcībā ir ir 50,09% RKB akciju jeb kontrolpakete.
Laikrakstā Dienas Bizness jau ziņots, ka uzņēmējs V. Meļņiks, viņa sieva un vairāki padotie, iespējams, ilgstoši saskaņoti kontrolē vairāk nekā 50% Rīgas kuģu būvētavā.Šīm personām saskaņā ar Finanšu instrumentu tirdzniecības likumu būtu obligāti jāizsaka citiem akcionāriem piedāvājums atpirkt tiem piederošās akcijas.
To FKTK, tiesa, pagaidām neveiksmīgi, cenšas pierādīt arī RKB mazākuma akcionārs un vairāku citu mazākuma akcionāru pārstāvis jurists Linards Baumanis. Viņš bija liecinieks mazākuma akcionāru neveiksmīgam mēģinājumam ar tiem piederošiem kopumā vairāk nekā 10% RKB akciju 2012. gada pavasarī ievēlēt padomes locekli, kas atšķaidītu līdz šim viena no lielākā akcionāra virzītiem cilvēkiem veidoto padomi. V. Meļņiks, lūgts paust viedokli par izveidojušos situāciju, atbildi pats nesniedza, bet visas uzņēmuma valdes pārstāvis DB mazākuma akcionāru izteiktās aizdomas noraidīja.
RKB lielākais akcionārs ir Remars- Rīga, kam pieder 49,856% akciju. Tik daudz RKB akciju tādējādi netieši – kā 55,01% Remars-Rīga daļu īpašnieks -kontrolē arī V. Meļņiks – bijušais Valsts prezidenta padomnieks, vairāku uzņēmumu valdes vai padomes priekšsēdētājs, šobrīd Eirohodings (tajā ietilpst Remars-Rīga) un RKB valdes priekšsēdētājs.
Savukārt tiešā veidā V. Meļņikam pieder 0,038% RKB akciju, un tādējādi viņa tiešā un netiešā ietekme RKB nepārsniedz 50% RKB, liecina L.Baumaņa aplēses. Tomēr V.Meļņika sievai tieši pieder RKB 0,23% akciju, bet Remars-Rīga amatpersonām – valdes locekļiem Jevgēnijam Djadelam un Sergejam Goļicinam (pieder arī daļās Remars-Rīga), un padomes loceklim Anatolijam Ustinovam (pieder arī daļas Remars-Rīga) attiecīgi 0,685%, 0,398% un 0,003% RKB akciju. Tieši uz šo personu, kuru ietekme RKB tādējādi pārsniedz 50%, saskaņoto rīcību norāda RKB mazākuma akcionāri.