Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) sagatavojusi priekšlikumus Latvijas atveseļošanas un noturības mehānisma plāna (Recovery and Resilience Facility - RRF) izstrādei un aicina valdību, pieņemot lēmumus, rūpīgi izvērtēt publisko investīciju projektu atdevi Covid-19 pandēmijas sociālo un ekonomisko seku pārvarēšanai.
Darba devēji, vadoties pēc Eiropas Komisijas sagatavotajām vadlīnijām ES dalībvalstīm, aicina noteikt RRF kopējo mērķi, galvenos sasniedzamos rezultatīvos rādītājus un sagaidāmo ietekmi, savukārt ministriju piedāvājumu investīciju projektiem kartēt šādos virzienos: darba tirgus, izglītības, veselības un sociālā politika; publiskās finanses un nodokļi; nozaru politika; zaļā pāreja; digitālā pāreja; uzņēmējdarbības vide un valsts pārvalde.
“Svarīgi, lai lēmumu pieņemšanas procesā, atbildīgās institūcijas izvērtētu publiskā sektora investīciju projektu atdevi. Tas palīdzētu nodrošināt pārdomātu un mērķtiecīgu līdzekļu izlietošanu ekonomikas noturībai un atveseļošanai. Uzskatām, ka šobrīd plāna ietvaros nav pareizi sabalansētas finansējuma proporcijas starp valsts institūciju stiprināšanu un pasākumiem ekonomikas noturībai, atveseļošanai Covid-19 pandēmijas sociālo un ekonomisko seku pārvarēšanai,” norāda LDDK ģenerāldirektore Līga Meņģelsone.
Covid-19 krīze ir skaidri parādījusi, ka Latvijā nepieciešami sistēmiski uzlabojumi un atbalsts veselības aprūpes nozarei, sākot ar speciālistu sagatavošanu un beidzot ar investīcijām tehnoloģijās un digitālajos risinājumos. Darba devēji uzsver, lai sagatavotos nākotnes izaicinājumiem, būtiski RFF plāna ietvaros paredzēt atbilstošu finansējumu medicīnas personāla tālākizglītībai, studentu apmācībai, kā arī pētniecības programmām veselības jomā.
Savukārt, lai uzlabotu nodarbinātības rādītājus un nodrošinātu uzņēmumiem nepieciešamā darbaspēka pieejamību, jāīsteno darba vidē balstītas izglītības programmas visos līmeņos, jāiegulda iekļaujoša darba tirgus pasākumos, nodrošinot ilgtermiņa aprūpi, bērnu pieskatīšanu, kā arī jābūt atbalstam vides infrastruktūras pielāgošanai privātajā sektorā.
Darba devēji arī norāda, ka Latvijas uzņēmumu konkurētspējai vienlīdz svarīgi ir turpināt pakāpenisku un fiskāli neitrālu nodokļu sloga mazināšanu, veidojot viegli administrējamu, saprotamu un prognozējamu sistēmu.
Šobrīd sagatavotajā RFF plāna projektā ir noteikts ambiciozs mērķis – palielināt eksporta īpatsvaru līdz 65% no IKP, tomēr darba devēji uzskata, ka šādu mērķi varēs sasniegt tikai tad, ja ekonomikas transformācijai un produktivitātei piešķirs vēl lielāku finansējumu nekā pašlaik paredzēts un tiks mainīta ministriju piedāvātā pieeja. Ir jānodrošina atbalsts pilna cikla inovāciju procesam, ietverot ražošanu, komercializāciju un eksportspēju.
Lai sekmētu zaļās un digitālās ekonomikas principu ieviešanu uzņēmējdarbībā un digitalizāciju, LDDK ieskatā nepieciešams atbalsts gan energoefektīviem projektiem un jaunām tehnoloģijām, gan arī inovāciju radīšanai, ko vislabāk var risināt, veicinot uzņēmumu un augstskolu sadarbību. Vienlaikus jānodrošina atbalsts augstākā līmeņa digitālo prasmju attīstības programmām konkrētās nozarēs vai profesijās pēc uzņēmumu pieprasījuma. Lai efektīvi un pierādāmi uzlabotu klimata rādītājus un izpildītu epidemioloģiskās drošības prasības, nepieciešams atbalsts ražošanas un citu nedzīvojamo ēku renovācijai un dzīvojamo ēku siltināšanai.
LDDK uzskata, ka plāna izstrādes un ieviešanas gaitā ir jāveic Latvijas tautsaimniecības nepārtraukts monitorings un modelēšana, kā arī jāseko līdzi attīstībai vadošo uzņēmumu grupām nozarēs. Lai pieņemtie lēmumi būtu izsvērti, tos nepieciešams balstīt ne tikai nozaru analīzē, bet arī katras nozares vadošo uzņēmumu mikrodatu analīzē.
Šobrīd ir izdarīts liels darbs RFF plāna izstrādē, tomēr darba devēju ieskatā vēl ir nepieciešami uzlabojumi, lai garantētu to, ka pieejamo finansējumu primāri izlieto Latvijas ekonomikas noturībai, atveseļošanai un uzņēmējdarbības atbalstam.