Par galvenajām prioritātēm 2025.gadā Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) noteikusi panākt valdības izdevumu samazināšanu, birokrātijas mazināšanu un sociālā dialoga stiprināšanu.
Tā 8.janvārī vienbalsīgi lēma LDDK padome pēc diskusijas par aizvadītajā gadā paveikto un šobrīd ekonomikā un darba tirgū aktuālo.
"Šī gada absolūtai prioritātei jābūt publiskā sektora izdevumu samazināšanai - jo ātrāk valdība to sapratīs, jo labāk. Gan premjere, gan Valsts prezidents ir paziņojuši, ka drošības stiprināšanai būs jāmeklē vēl papildus finansējums, tāpēc valdībai ar steigu jāsper konkrēti soļi, lai pārskatītu izdevumus vismaz 5% apmērā, jo varam nonākt sāpīgā situācijā, kur īsā laikā tēriņi būs jāgriež vēl lielākos apmēros," skaidro LDDK prezidents Andris Bite.
Par efektīva valsts budžeta veidošanu un valdības izdevumu samazināšanu vismaz par 5% LDDK padome uzstāja jau 30.septembrī notikušajā Nacionālās Trīspusejās sadarbības padomes (NTSP) sēdē. Redzams, ka turpina parādīties arvien jaunas vajadzības valsts drošības stiprināšanai, izglītības un veselības pakalpojumu kvalitātes uzlabošanai, taču nav vērojama mērķtiecīga valdības rīcība esošo izdevumu pārskatīšanā. LDDK uzskatā līdz 2025.gada martam valsts pārvaldei ir jābūt skaidram izdevumu samazināšanas plānam ne mazāk kā 5% apmērā no kopējā valsts budžeta un nekavējoties jāķeras pie to aktīvas realizēšanas.
Par otro būtiskāko prioritāti 2025.gadā LDDK iezīmē birokrātijas mazināšanu, kur sadarbībā ar partnerorganizācijām piedāvāsim dažādas platformas, rīkus un metodes, lai panāktu pozitīvas pārmaiņas. Administratīvais slogs ir tieša valsts pārvaldes atbildība, par ko politiķi daudz runā, bet līdz darbībai netiek. Darba devēju uzskatā lieka birokrātija bremzē ekonomikas izaugsmi un ir būtisks cēlonis tam, cik zemi ir Latvijas sabiedrības uzticēšanās valsts pārvaldei rādītāji.
LDDK prioritāšu trijnieku noslēdz sociālā dialoga stiprināšana. Sociālais dialogs ir starptautiski atzīts formāts, kuram arī Latvijā jābūt ne tikai korekti juridiski nostiprinātam, bet arī savās izpausmēs cieņpilnam un uz rezultātu vērstam. Darba devēji un darba ņēmēji var būt kā vērtīgs resurss un ciešs sabiedrotais Ministru kabinetam tautsaimniecības izaugsmes veicināšanā, tāpēc 2025.gadā jāvirzās pēc iespējas tuvāk labajai sociālā dialoga praksei, kāda vērojama, piemēram, Skandināvijas valstīs.
Jau tuvākajā laikā LDDK vadība tiksies ar ministru prezidenti Eviku Siliņu, lai skaidrotu savu redzējumu par noteiktajām prioritātēm, vienotos par turpmāko sadarbību un sāktu strauju virzību uz rezultātiem.