Paaugstināt apstrādes rūpniecības devumu Latvijas IKP līdz iecerētajiem 20% izrādījies neiespējami, tā vietā jāliek cits izaicinājums – celt produktivitāti
To intervijā DB stāsta vicepremjers, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens. Ilgtermiņā ir nepieciešamas pārmaiņas tautsaimniecības struktūrā, savukārt īstermiņā – jāatjauno ārvalstu investoru uzticība Latvijai, kas būtiski sabojāta pēdējo divu gadu laikā, kā arī jāveic pasākumi, lai energointensīvie ražotāji paliktu šeit.
Fragments no intervijas:
Nacionālajā attīstības plānā (NAP) ir noteikts mērķis, ka līdz 2020. gadam apstrādes rūpniecības devums iekšzemes kopproduktā (IKP) būs 20%. Vai šis mērķis ir sasniedzams, ja pašlaik ir tikai 12,2%?
Redzot pašreizējo apstrādes rūpniecības devumu IKP (12,2%), trīs gados nonākt līdz 20% ir neiespējami. Latvijas tautsaimniecības struktūra – rūpniecības devums IKP – atbilst tādu valstu kā Spānija, Francija, Nīderlande (ap 13% no IKP) modelim. Savukārt, piemēram, Lielbritānijā apstrādes rūpniecības devums IKP ir tikai 10% un lielāko daļu tautsaimniecības veido pakalpojumu sektors. Protams, Latvijas apstrādes rūpniecību ir grūti salīdzināt ar minēto valstu rūpniecību. Mūsu rūpnieku problēma ir zemā konkurētspēja, tātad – produktivitāte. Pašlaik Latvijas rūpniecības produktivitāte faktiskajās cenās ir 35% no Eiropas Savienības (ES) līmeņa. Šajā jomā ir jāpaveic milzīgs darbs ne tikai uzņēmējiem, bet arī valsts pārvaldei, lai rūpniecība Latvijas tautsaimniecībā kļūtu konkurētspējīga globālā mērogā, un tad jau var diskutēt par adekvātu tās īpatsvaru IKP.
Vai tas nozīmē, ka NAP jāveic korekcijas?
Godīgi jāatbild, ka šo mērķi – 20% no IKP – izpildīt nav iespējams un jāveic attiecīgas korekcijas. Tā vietā jāizvirza cits mērķis – apstrādes rūpniecības produktivitātes pieaugums. Valdības noteiktais uzdevums nodrošināt straujāku ekonomikas izaugsmi (5% apmērā) bez produktivitātes pieauguma nav izpildāms. Kopējā Latvijas produktivitāte ir 41–42% salīdzinājumā ar vidējiem ES rādītājiem, pēdējo astoņu gadu laikā nav manīts progress mūsu valsts produktivitātes izaugsmē. Minētais vedina domāt: ja neatradīsim veidu, kā mainīt tautsaimniecības struktūru un nepāriesim uz augstākas pievienotās vērtības pakalpojumiem un produktiem, neefektivizēsim savu ražošanu un publiskās pārvaldes sistēmu, būs grūti izpildīt valdības uzdevumu.
Visu interviju Rūpniecības mērķi prasa nomaiņu lasiet 5. septembra laikrakstā Dienas Bizness.