Gaidāmais ūdens deficīts rada gan investīciju riskus, gan iespējas, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Investori savus investīciju lēmumus izdara, balstoties uz dažādu faktoru kopumu. Pasaule mainās un jau tuvākajā nākotnē daudziem ieguldītājiem var nākties pastiprināti rēķināties ar tādām lietām, kas līdz šim bijušas pašsaprotamas. Šajā gadījumā runa ir par pasaules ūdens pieejamības problēmām. Tieši ūdeni pasaulē lielā mērā var uzskatīt par pašu svarīgāko resursu (ja neņem vērā to, ka dzīvībai vēl svarīgāks ir gaiss) un nākotnē, visticamāk, gaidāms tā deficīts. Ierobežota ūdens pieejamība rada gan investīciju riskus, gan iespējas. Daži norāda, ka nākotnē ūdens būs gluži vai «zilais zelts». Svarīgi, ka pieprasījumu pēc ūdens neietekmē arī inflācija, recesija, procentlikmju līmenis vai patērētāju gaumes maiņa.
Deficīta laikmets
Pasaules Veselības organizācijas aplēses liecina, ka šobrīd jau ap 800 tūkst. pasaules iedzīvotāju nav pieeja tīram dzeramajam ūdenim. Pasaules iedzīvotāju skaitam un ekonomikai augot, sagaidāms, ka pieprasījums pēc šī resursa tikai palielināsies (ūdens patēriņš arī mēdz augt, ja palielinās iedzīvotāju labklājības līmenis). Turklāt drīzumā šis skaits varot dubultoties, norāda Apvienotās Nācijas.
Vismaz pagaidām ūdens industrija un tās problēmas Rietumvalstīs lielākajai daļai investoru vēl nav acu priekšā. Tas ir, ja neskaita dažus uzplaiksnījumus, piemēram, sausuma krīzi Kalifornijā; vēl var pieminēt, ka 2013. gadā sausuma dēļ ūdens līmenis ASV lielākajā un vienā no pasaules lielākajām upēm Misisipi sasniedza rekordzemas atzīmes. Zemais ūdens līmenis šajā upē apgrūtināja kuģu satiksmi. Pa Misisipi tiek transportēti 60% ASV graudaugu eksporta.
Tiesa gan, nākotnē šī situācija var mainīties. Ūdens trūkums un tā pieejamība tiek minēts kā galvenais iemesls nākotnes ģeopolitiskajiem konfliktiem. Daži norāda, ka varētu rasties kas līdzīgs ūdens eksportējošo valstu kartelim. Ūdeni atšķirībā no naftas, visticamāk neaizstās arī kādi tehnoloģiski jauninājumi.
Visu rakstu Ūdens būs «zilais zelts» lasiet 24. septembra laikrakstā Dienas Bizness.