Valdības plānotās nodokļu izmaiņas mazajiem uzņēmumiem būtiski palielinās nodokļu maksājumu slogu, norāda Latvijas Tirgotāju asociacija (LTA).
Visgrūtāk klāsies mazajiem uzņēmumiem ar apgrozījumu līdz 1000 latiem, kuriem jau šobrīd nodokļu īpatsvars apgrozījumā sasniedz 50%, norāda tirgotāji.
LTA uzsver, ka pasliktināsies arī konkurences apstākļi starp maziem un lieliem tirdzniecības uzņēmumiem, kur mazajiem (līdz 1 miljonam latu apgroz.) nodokļi jau sasniedz 9 – 12% no gada apgrozījuma. Savukārt lielajiem uzņēmumiem tie ir mazāk par 5%.
Mazajiem uzņēmumiem būs sliktāk, jo bagātajiem ir paredzētas lielākas nodokļu atlaides. Tā darba devējs, kas maksā darbiniekam algu 300 latu, nodokļos iegūst 0,50 latu ietaupījumu, savukārt tie, kas maksā 1000 latu, ietaupa uz katru strādājošo desmit reizes vairāk. Visgrūtāk būs uzņēmumiem, kuri var atļauties strādājošiem maksāt tikai minimālo algu, norāda LTA.
Mazumtirdzniecībā šādi ir 70% strādājošo. Par darbiniekiem, kas saņem minimālo algu, darba devējam būs jātērē par 30 latu vairāk nekā šogad, tajā skaitā viņi tiek sodīti ar paaugstinātu nodokli piecu latu apmērā, norāda asociācija.
LTA uzsver, ka plānotās nodokļu izmaiņas nevis sekmēs pelēkā sektora samazināšanos, samazinot nodokļu masu uz mazajām algām, bet tieši otrādi – radīs papildus būtisku slogu. Kā teica maza uzņēmuma īpašniece no Kurzemes, viņa algo darbinieci, kurai maksā minimālo algu, jo slodze nav tik liela nelielajā uzņēmumā. Darbiniece arī ir apmierināta, jo viņai nepieciešams daudz brīva laika un tomēr iespējams ar darbu gūt ienākumus. Nodokļu izmaiņu rezultātā uzņēmējai par šo darbinieku nāksies mēnesī maksāt vēl 30 latus. «Tādu summu piemaksāt man nav iespējams mūsu mazpilsētas apstākļos. Man nāksies atlaist darbinieku un visu veikt pašai. Tas radīs vairākas negatīvas sekas – cilvēks paliks bez darba un ienākumiem, būs spiests prasīt pabalstus, bet man būs pārslodze,» norāda uzņēmēja.
Pārtikas tirgotājiem šogad un nākamgad vien ir lielas papildu izmaksas - eiro ieviešana, jāuzstāda obligātā videonovērošana ar ierakstiem septiņu dienu garumā, jāiekārto taras pieņemšanas punkts un jānomaina kases aparāti. Tāpēc LTA aicina valdību pārskatīt nodokļu samazināšanas proporcijas, sekmējot mazo uzņēmumu izdzīvošanas iespējas sarežģītajā laikā.
Pēc VID datiem, katru gadu atmirst 16% tirdzniecības uzņēmumu, norāda LTA. Pret mazajiem uzņēmumiem represīvi realizēta valdības nodokļu politika un tehnisko prasību politika dubultos atmirstošo uzņēmumu skaitu. Pēc tirgotāju domām, šāda politika veidojas, jo valdība bieži tiekas ar ārvalstu investoriem, bet Mazo un vidējo uzņēmumu padome pie Ekonomikas ministrijas ir iesaldēta. Bet, piemēram, par tirdzniecības nozares attīstību, kurā nodarbināti 18% no valstī strādājošiem, nerūpējas itin neviens ierēdnis.
Šāda politika novedīs pie pārtikas tirgus koncentrēšanās, kā arī mazo un vidējo uzņēmumu īpatsvara samazināšanās, bezdarba palielināšanās un Latvijas preču īpatsvara samazinājuma veikalu plauktos. Vienlaikus valdības realizētais ir pretrunā ar Eiropas Savienības (ES) pasludināto politiku mazo un vidējo uzņēmumu atbalstam un godprātīgām attiecībā, piemēram, piegādes ķēdēs, uzsver LTA.