Ja maksātnespējīgo AS Liepājas metalurgs tiešām izdotos pārdot par administratora nosaukto summu - 112,3 miljoniem eiro, tā būtu laba ziņa. Tad nodrošinātajiem kreditoriem būtu cerības pilnīgi izvairīties no zaudējumiem, norāda DNB bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš.
«Šādas summas samaksāšana arī liecinātu par investora nopietnību un vēlmi attīstīt ražošanu, jo par lūžņiem jau šādu cenu nemaksātu,» uzsvēra Strautiņš.
Viņaprāt, uzņēmumu jācenšas pārdot pēc iespējas ātrāk, jo ienākumi no pārdošanas nevar būt vienīgais kritērijs. Jo ilgāk pārdošanas process turpināsies, jo grūtāk būs atjaunot darbinieku komandu uzņēmumā, norādīja eksperts.
Jautāts, vai nosauktā cena ir adekvāta un uzņēmumu par šādu summu izdotos pārdot, Strautiņš skaidroja, ka administratora rīcībā ir nesalīdzināmi vairāk informācijas par to, kāds ir Liepājas metalurga aktīvu stāvoklis, iespējamo investoru interese, tāpēc nav pamata apšaubīt viņa lēmumu.
«Cena izskatās augsta, bet tās ir tikai subjektīvas izjūtas. Skaidrs, ka uzņēmums ir jāpiedāvā starptautiski, jo Latvijā tam pircējs diez vai atradīsies,» piebilda Strautiņš.
Jau ziņots, ka Liepājas metalurga maksātnespējas administrators Haralds Velmers paredzējis "Liepājas metalurga" pamatražotni - metāla kausēšanas ražotni, velmētavu, tehnoloģiskās iekārtas, nekustamos īpašumus un kustamo mantu, kura saistīta ar ražotnes darbības nodrošināšanu, - pārdot starptautiskajā piedāvājumā, lai uzrunātu kvalificētus pircējus un nodrošinātu pēc iespējas lielāku ieguvumu no pārdošanas.
«Atbilstoši veiktajam uzņēmuma novērtējumam, pārdodot neieķīlāto mantu, ir iecerēts iegūt 3,5 miljonus eiro bez izsoles un vienu miljonu eiro izsolē. Savukārt pārdodot ieķīlāto mantu iecerēts iegūt 112,3 miljonus eiro. Būtiski gan uzsvērt, ka prognozes tiks precizētas pārdošanas procesa laikā, vadoties pēc pārdošanas rezultātiem un pircēju izteiktajiem piedāvājumiem,» uzsver Velmers.
Velmers šī gada 20.janvārī iesniedza kreditoriem saskaņošanai sagatavoto uzņēmuma pārdošanas plānu. Tas atspoguļo Liepājas metalurga neieķīlātās un ieķīlātās mantas pārdošanas kārtību un kritērijus, lai atgūtu pēc iespējas vairāk līdzekļu kreditoriem un atjaunotu uzņēmuma ražošanu pārskatāmā nākotnē.
Starptautiskā piedāvājuma procedūra tiks uzsākta tikai pēc nodrošināto kreditoru saņemtās piekrišanas un plāna saskaņošanas. Ja tā netiks saņemta trīs nedēļu laikā, Velmers veiks attiecīgus grozījumus plānā.
Krievijas uzņēmums Afina Pallada joprojām ir ieinteresēts maksātnespējīgās AS Liepājas metalurgs ražotnes iegādē, tāpēc pēc iespējas īsākā laikā veiks administratora piedāvātā pārdošanas plāna un nosauktās cenas - 112,3 miljoni eiro - analīzi, norāda Afina Pallada pilnvarotais pārstāvis Latvijā, prezidenta padomnieks Sergejs Pisarčuks.
Kā iepriekš ziņots, 2013.gada 12.novembrī Liepājas tiesa pasludināja Liepājas metalurga maksātnespēju, kā rezultātā uzņēmums pilnībā pārgāja Velmera pārraudzībā. Tika sākta darbinieku masveida atlaišana, un kopumā darbu zaudēja vairāk nekā 1500 cilvēku.
Pēdējo divu mēnešu laikā ir veikta uzņēmuma inventarizācija un novērtējums. Uz tā pamata ir sagatavots uzņēmuma pārdošanas plāns, kas atspoguļo Liepājas metalurga aktīvu pārdošanas kārtību un kritērijus. Tas ir nosūtīts nodrošinātajiem kreditoriem saskaņošanai.
Nonākot finanšu grūtībās, Liepājas metalurgs jau pērn pavasarī pārtrauca ražošanu. Valsts kase jūlijā no valsts budžeta līdzekļiem samaksāja Liepājas metalurga vietā visu rūpnīcas parādu Itālijas bankai UniCredit - 67 465 056 eiro. Pirms tam aprīlī Valsts kase Itālijas bankai veica rūpnīcai valsts galvotā kredīta pamatsummas daļas maksājumu 6 128 456 eiro apmērā.