Uzņēmējs Armands Stendzenieks, kurš bijis notiesāts par krāpšanu, grasās Rīgas jūras līcī meklēt un iegūt dzelzs un mangāna rūdas.
Viņa uzņēmums SIA Pomerium jau vērsies Vides ministrijā, lai saņemtu atļauju veikt ģeoloģiskos izmeklējumus, raksta Bizness&Baltija. Līdz šim Latvijā izdota tikai viena licence dzīļu pētīšanai, proti, naftas krājumu izpētei Gudeniekos Kuldīgas novadā.
Savukārt Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes asociētais profesors Ģirts Stinkulis laikrakstam pastāstījis, ka vēl pagājušā gadsimta 70. un 80.gados Rīgas jūras līcī veikti pētījumi, un 30 līdz 40 metru dziļumā atrastas dzelzs un mangāna konkrēcijas. Tie ir akmeņi, kuri pārsvarā atrodas jūras dibenā un kuri satur 15% līdz 20% dzelzs un mangāna, kas esot salīdzinoši augsts rādītājs.
Tā kā padomju laikā veikti tikai izmēģinājuma urbumi, cik varētu būt kopējie krājumi, nav zināms. Somu līcī, kurā ir līdzīgi ģeoloģiskie apstākļi, krājumi novērtēti 30 milj. tonnu apjomā.
Pēc laikraksta rīcībā esošās informācijas uzņēmums Pomerium jau trīs reizes ir sūtījis vēstules Vides ministrijai ar lūgumu piešķirt licenci ģeoloģisko izmeklējumu veikšanai Rīgas jūras līča apgabalos pie Kurzemes un Vidzemes krastiem. Šobrīd jautājums ir izsludināts valsts sekretāru sanāksmē.
Vides ministrijas pārstāve Dace Ozola skaidro, ka pirms tam Latvijā neesot bijusi normatīvā bāze, kas regulētu minerālo resursu izstrādi teritoriālajos ūdeņos. Un tikai jūnijā Saeima pieņēmusi nepieciešamās izmaiņas likumā un patlaban tās arī stājušās spēkā.
Jūras apgabals, uz kuru pretendē Armands Stendzenieks, daļēji atrodas aizsargājamā teritorijā, kas iekļauts Natura 2000 sarakstā. Tāpēc vēl esot jāizstrādā noteikumi, kas regulētu izmeklējumu kārtību.
Uzņēmums Pomerium dibināts 2006.gadā, bet Lursoft informācija liecinot, ka uzņēmums darbojas nekustamo īpašumu jomā. Tomēr pats A.Stendzenieks laikrakstam apstiprinājis, ka viņam ir saistība ar minēto uzņēmumu un projektu, taču kā tas tiks realizēts, neatklāja.