Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) noraidījusi Krievijas iebildumus un atstājusi spēkā jūlijā pieņemto spriedumu, liekot izmaksāt bijušajiem naftas uzņēmuma Jukos akcionāriem kompensāciju 1,86 miljardu eiro apmērā.
Tā kā ECT spriedums tagad ir stājies spēkā, Krievijai ir trīs mēneši laika tā izpildei. Krievijas puse spriedumam nepiekrīt un Tieslietu ministrija paziņojusi, ka tās darbības «notiks atbilstoši vajadzībai nodrošināt Krievijas suverēnās intereses un balstoties uz nacionālās likumdošanas normām».
ECT lēmums ir saistīts ar Maskavas izvirzītajām nodokļu pretenzijām, kas lika Jukos bankrotēt 2007.gadā.
2011.gadā tiesa nolēma, ka daļa no nodokļu piedzīšanas procedūrām pret Jukos ir akcionāru pamata tiesību pārkāpums. Tiesas spriedumā teikts, ka «nesamērīgais piedzīšanas procedūru raksturs ievērojami veicināja Jukos likvidāciju».
Jukos bija lielākā Krievijas naftas kompānija, bet tā tika sagrauta 2003.gadā, kad Putins brīdināja Krievijas pieaugošo oligarhu slāni par aktivitātēm uz politiskās skatuves.
Jukos vadītājs Mihails Hodorkovskis tika atzīts par vainīgu nodokļu nemaksāšanā, un viņam nācās deviņus gadus pavadīt cietumā.
Pēc novešanas līdz maksātnespējai Jukos aktīvi tika pārdoti necaurskatāmās izsolēs Krievijas valsts kompānijām. Jukos gardākie kumosi 2004.gadā tika tobrīd mazam tirgus spēlētājam Rosņeftj, aizsākot valsts energokompānijas ceļu uz lielākā kotētā naftas ieguvēja statusu.
Pats Hodorkovskis savas akcijas pārdeva 2005.gadā un norobežojies no pārējo akcionāru prasībām.