Vakar, 4.augustā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Romāna Naudiņa tikšanās laikā ar Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) ģenerāldirektori Sandru Bērziņu pieņemts lēmums projektā Meža biotopu atjaunošana Gaujas nacionālajā parkā šogad kontrolēto zemsedzes dedzināšanas aktivitāti neveikt, informēja DAP pārstāve Rita Jakovļeva.
Lēmums pieņemts, ņemot vērā sabiedrības satraukumu un neizpratni attiecībā uz šo plānoto aktivitāti. Kontrolētās meža zemsedzes dedzināšanas pasākumu veikšana Gaujas nacionālajā parkā varētu tikt veikta pēc pamatīgāka sabiedrības izglītošanas darba un lielāka sabiedrības atbalsta iegūšanas šajā jautājumā.
Projekta Meža biotopu atjaunošana Gaujas nacionālajā parkā komanda turpināšot īstenot citas projektā paredzētās aktivitātes. Tāpat tiks turpināts darbs pie kontrolētās meža dedzināšanas jautājuma skaidrošanas dažādām mērķauditorijām - pašvaldību, mežsaimniecības nozares pārstāvjiem un sabiedrībai, informē R. Jakovļeva.
Dabas aizsardzības pārvalde ir iestāde, kas atbildīga par dabas aizsardzību un dabas daudzveidības saglabāšanu Latvijas un Eiropas mēroga īpaši aizsargājamos biotopos, tostarp arī par Gaujas nacionālā parka dabas vērtību saglabāšanu.
Kontrolēto meža zemsedzes dedzināšanu projekta Meža biotopu atjaunošana Gaujas nacionālajā parkā ietvaros šogad bija paredzēts īstenot 1,5 un 1,3 ha apjomā. Kontrolētā meža zemsedzes dedzināšana tiktu īstenota Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai piederošā mežā, dabas lieguma zonā.
DAP gan skaidro, ka šāda apsaimniekošanas metode nav neparasta un eksperimentāla - ar kontrolētās dedzināšanas metodi Skandināvijā (Somijā un Zviedrijā) jau 20 gadus veic atsevišķu meža nogabalu apsaimniekošanu. Tāpat kopš 2009. gada kontrolētā dedzināšana tiekot veikta arī tepat Latvijā - Ādažu poligonā. Metodes efektivitāte esot zinātniski pierādīta - pēc dedzināšanas pasākumu veikšanas konkrētajā meža nogabalā ievērojami uzlabojoties bioloģiskā daudzveidība.
Projekta ietvaros Lenčupes dabas liegumā bija plānots kontrolēti dedzināt meža zemsedzi, nevis visu mežu. Šāda zemsedzes dedzināšana tiekot uzskatīta par priežu sila «tīrītāju» - priežu sils tiek attīrīts no biezās sūnu kārtas. Tādā veidā konkrētais meža tips tiekot saglabāts un pasargāts no aizaugšanas, nodrošinot šāda veida meža pastāvēšanu arī nākamajām paaudzēm.
Priežu silā pamatā augošās priedes esot pielāgojušās ugunij, to miza kalpojot kā vairogs, kas aizsargā koku no uguns, līdz ar to pēc dedzināšanas metodes pielietošanas tās lielākoties paliekot neskartas. Dedzināšanas metode nodrošinot to, ka dzīvnieki nav iesprostoti liesmās no visām pusēm. Savukārt, dažādi kukaiņi, tostarp skudras, uzturoties ne tikai sūnās un uz kokiem, bet arī zem zemes. Zemes slāni dedzināšana neskarot.