Skotu nacionālisti gadījumā, ja 7.maijā gaidāmajās Lielbritānijas parlamenta vēlēšanās izcīnīs tā dēvēto zelta akciju, panākot, ka no viņiem būs atkarīga jaunās valdības veidošana, grasās pieprasīt pilnīgu kontroli pār nodokļu iekasēšanu un budžeta tēriņiem Skotijas teritorijā.
Lai gan pagājušā gada 18.septembrī notikušajā referendumā skoti nobalsoja par palikšanu Apvienotās Karalistes sastāvā, Skotu Nacionālā partija (SNP) cer uz lielu atbalstu vispārējās vēlēšanās, kas tai ļautu Londonai atkarot plašākas pilnvaras.
Kamēr nedz pašreizējā premjerministra Deivida Kemerona vadītajiem konservatīvajiem, nedz viņa sāncenša Eda Milibenda pārstāvētajiem leiboristiem aptaujas nesola pārliecinošu vairākumu, SNP var cerēt savu pārstāvniecību Vestminsterā palielināt no sešiem deputātiem pašlaik līdz 35-50 vietām, izcīnot lielāko daļu no Skotijai atvēlētajiem 59 mandātiem.
«Kā Skotijas balss nākamajā Pārstāvju palātas sasaukumā (..) mēs iestāsimies, lai Skotija saņemtu tik daudz varas un tik ātri, cik iespējams,» Aberdīnā sarīkotajās televīzijas debatēs paziņoja SNP līdere Nikola Stērdžena.
Uz skotu leiboristu līdera Džima Mērfija jautājumu, vai SNP deputāti nākamgad balsos par fiskālo neatkarību, viņa atbildēja: «Jā, es par to balsošu.»
Gan leiboristi, gan toriji iebilst pret pilnīgu Edinburgas fiskālo autonomiju, atbalstot vienīgi ierobežotu Skotijas pilnvaru paplašināšanu nodokļu iekasēšanas jomā, tādējādi pildot skotu vēlētājiem pirms referenduma dotos solījumus.
Vienlaikus Stērdžena centās mīkstināt savus otrdienas izteikumus, kas izsaukuši spekulācijas par jauna neatkarības referenduma iespējamību. Tomēr pašreizējā Skotijas premjerministre brīdināja, ka Kemerona apsolītais referendums par Lielbritānijas turpmāko dalību Eiropas Savienībā (ES) var tādu izprovocēt.
«Es neplānoju un neierosinu vēl vienu referendumu,» norādīja SNP līdere. «Kaut kam reālam jāmainās apstākļu un sabiedriskās domas ziņā, pirms, manuprāt, būtu piemēroti ierosināt referendumu.»
Uz jautājumu, kādas varētu būt šīs apstākļu izmaiņas, viņa atbildēja: «Iespējams, ja toriji vēlētos pret mūsu gribu izraut mūs no Eiropas Savienības.»
Kemerons ir solījis līdz 2017.gadam sarīkot tautas nobalsošanu par Apvienotās Karalistes turpmāko dalību ES, ja konservatīvie maijā gaidāmajās vēlēšanās gūs uzvaru.
SNP ir noraidījuši iespēju atbalstīt parlamentā konservatīvo mazākuma valdību, kamēr Milibends ir noraidījis iespēju veidot oficiālu koalīciju ar skotu nacionālistiem.
Tomēr leiboristu līderis nav izslēdzis iespēju slēgt ar SNP kādu mazāk saistošu vienošanos, lai nodrošinātu tās atbalstu viņa vadītai mazākuma valdībai atsevišķos jautājumos.
Atklāti par šādas iespējamās vienošanās saturu pagaidām gan neviens nav runājis, lai gan Stērdžena vairākkārt uzsvērusi, ka neatbalsta Lielbritānijas kodolspēku modernizāciju.
2016.gadā paredzēts pieņemt lēmumu par jaunu kodolzemūdeņu būvi, apbruņojot tās ar ballistiskajām raķetēm Trident, kas spēj nest kodolgalviņas, un šo ieceri atbalsta gan toriji, gan leiboristi.
Tomēr Skotijā kodolspēku jautājums ir īpaši delikāts, jo četras Lielbritānijas kodolzemūdenes bāzējas Fasleinas flotes bāzē netālu no Glāzgovas.
«Mēs nekad nebalsosim par Trident kodolraķešu sistēmas modernizāciju,» arī trešdienas debatēs uzsvēra Stērdžena.