Pilnībā visas būves Latvijā nekad nebūs pieslēgtas centralizētajai ūdensvadu un kanalizācijas sistēmai, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Ūdens kvalitāte ir uzlabojusies, iedzīvotāju pieejamība sistēmai līdz ar ES struktūrfondu līdzfinansētu projektu īstenošanu ir palielinājusies, atzīst aptaujātie pašvaldību ūdensapgādes uzņēmumu pārstāvji. Tiesa, viss nav pavisam gludi.
Ne visiem pa kabatai
SIA Salacgrīvas ūdens valdes loceklis Kaspars Krūmiņš DB norāda, ka pašreiz tiek veikti priekšdarbi nākamās projekta kārtas finansējuma saņemšanai 1,3 milj. apmērā. «Ja saņemsim finansējumu, varēsim uzskatīt, ka Salacgrīvas ūdenssaimniecība būs pilnībā sakārtota. Paredzēta kanalizācijas tīkla izbūve aptuveni 6 km garumā, līdz ar to 99% ūdenssaimniecības pakalpojumu būs pieejams centralizētais pakalpojums – gan ūdensvads, gan kanalizācija,» viņš turpina.
Projekta pirmā kārta tika pabeigta pagājušā gada rudenī un patlaban 50% mājsaimniecību ir pieslēgušās jaunajam cauruļvadam. Pieslēgšanās grafiks paredzēts pieciem gadiem. «Jau tagad grafiku apsteidzam. Neceram, ka sasniegsim 100%, jo ir izbūvēti pieslēgumi pie zemes gabaliem, kur nekas nav uzbūvēts un tuvākos desmit gados arī nekas nenotiks, bet domāju, ka mēs 85–90% sasniegsim,» cer K. Krūmiņš.
Arī Kuldīgas pilsētā maģistrālā ūdens un kanalizācijas sistēma ir sakārtota. Lielākā daļa iedzīvotāju centralizētajai kanalizācijas un ūdens sistēmai ir pieslēgušies, bet atsevišķos gadījumos, īpaši vecpilsētas ēkās, kur iepriekš mājas iekšējā sistēma nav bijusi izbūvēta, iedzīvotāju maksātspēja ir zema un ne vienmēr viņi paši spēj nodrošināt sistēmas izbūvi, DB informē Kuldīgas novada pašvaldības attīstības pārvalde. Ir arī gadījumi, kad privātmāju īpašnieki nelabprāt pieslēdzas jaunajām komunikācijām, bet lieto iepriekš izveidotās lokālās sistēmas. Savukārt lauku teritorijās esošās sistēmas (vietās, kur netika realizēti ES projekti) galvenokārt ir morāli un fiziski novecojušas un ekonomiski neefektīvas. Centralizētajai ūdensapgādei un kanalizācijai galvenokārt pieslēgtas ēkas, kas ir ciemu centros, bet nomalē esošās ēkas un viensētas aprīkotas ar lokālām sistēmām un izvedamām bedrēm vai joprojām izmanto aku un sauso tualeti.
Visu rakstu Sirsniņmājiņas saglabāsies lasiet 7. septembra laikrakstā Dienas Bizness.