Latvijā ilgtermiņa investīcijas enerģijas taupīšanā šobrīd veic vien lielie uzņēmumi un paies ne mazums laika, līdz šī tendence skars arī vidējos uzņēmumus, intervijā aģentūrai LETA norāda enerģijas vadības uzņēmuma Schneider Electric mārketinga komunikāciju vadītāja Baltijas valstīs Santa Rutka.
«Piemēram, Latvijā strādājošās Zviedrijas bankas jau sāk raudzīties enerģijas taupīšanas politikas virzienā,» viņa paziņoja.
Rutka atklāja, ka jaunas tehnoloģijas izmantotas jaunajā Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkā, kur mūsdienīgi videonovērošanas un piekļuves kontroles risinājumi darbojas vienā platformā. Gadījumā, ja nostrādā trauksmes signāls, personāls var vizualizēt problēmas vietu un operatīvi pieņemt lēmumu, izsludinot trauksmi vai to atceļot.
Tāpat šīs ēkas celtniecības gaitā pieņemtie lēmumi ļauj ieviest automātiskas nakts apsardzes un automātiskas evakuācijas režīmus.
Otrs piemērs jauno tehnoloģiju izmantošanā ir rūpnīca Lexel. Šobrīd tiek celta jauna ražošanas ēka, kurā tiek uzstādīts automātiski regulējams apgaismojums, ventilācija, temperatūras nodrošināšana un elektroenerģijas kvalitātes mērītājs, kas lielai fabrikai ir svarīgs rādītājs.
Piemēram, gadījumā, ja telpās ir pietiekami daudz dienas gaismas, tad, cilvēkam ienākot telpās, apgaismojums automātiski neieslēgsies, kā tas notiktu diennakts tumšākajā laikā.
Atkarībā no diennakts laika, cilvēku skaita telpās un gadalaika ēkā automātiski ieslēgsies un izslēgsies apkure.
Schneider Electric pārstāve skaidro, ka jaunās tehnoloģijas ir komplekss risinājums, kas ļauj samazināt enerģijas patēriņu.
Tāpat Rutka atgādināja, ka Rīgas ostā nesen tika uzstādīta Baltijas jūras reģionā pirmais tehnoloģiskais risinājums Shore Connection. Šī tehnoloģija ļauj kuģiem, atrodoties ostā, izslēgt dzinēju, tajā pat laikā darbinot visas citas nepieciešamās ierīces.