Dana Gulbe tic, ka caur kārtību savā vidē var sakārtot arī dzīvi, un viņa sniedz konsultācijas, kā organizēt to, ko nolemts paturēt, un kā izmest lieko
Danas Gulbes galvenais iedvesmas avots ir kārtošanas pavēlnieces japānietes Marijas Kondo radītā Konmari metode, taču doma, ka katrai lietai ir sava vieta, viņu pavadījusi jau kopš bērna kājas.
Japānā jau kultūrvēsturiski dziļi iesakņojies minimālisms, tīras līnijas un liela kārtība, bet Latvijā metodi tomēr vajag papildināt un pielāgot mūsu valsts apstākļiem. Un tas Danai lieliski izdodas, saprotot, ka padomju laikos daudz kā trūka, savukārt no Rietumu puses šalc ātra patēriņa un pārmaiņu vilnis. Tā rezultātā vēlamies daudz ko nevajadzīgi gan krāt, gan pirkt, un tas Danas darbā ir liels izaicinājums. Tomēr viņas mājas kārtošanas sistēmas būtiskākais pienesums ir kaste, ko Marija Kondo īpaši neuzsver.
Jādara pašam
Dana ar kasti ved cilvēkus cauri kārtošanas procesam, bet neko nedara viņu vietā. Konsultāciju sesijā jārēķinās, ka tā nebūs laiska pļāpāšana pie kafijas tases, bet gan mērķtiecīgs, koncentrēts darbs. Pirmajā sesijā mājās var pagūt tikt galā ar drēbju skapi. Tad kārtotāja izstāsta, ko darīt tālāk. Dažiem ar to pietiek, bet citi konsultācijas turpina. Drēbju skapim seko grāmatas, papīru lietas, ikdienas priekšmeti, bet pēdējā sadaļa ir sentimentālie priekšmeti – fotogrāfijas, bērnu zīmējumi, piemiņas lietas utt. Jāsāk allaž ar drēbēm. Tā vislabāk izprotami kārtošanas principi. Kad vajadzīgā «garša» uzķerta, var doties tālāk.
Protams, ir jāsaņemas ielaist svešu cilvēku savā mājā un atklāt viņam visu savu iedzīvi, bet virspusīga piekārtošana te nederēs. Jānotiek dziļai mantu salikšanai vietās, lai nepaskrietu garām ieguldītā darba atgriezeniskajai saitei. Pirmkārt, protams, tā ir sakārtota mājas vai darba vide, bet otrs ir filozofiskais un emocionālais aspekts.
Visu rakstu lasiet 15. jūlija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!