Šobrīd izskatās, ka Latvija turpina lēni drāzties iekšā sienā – valsts zaudē iedzīvotājus, bet izglītības sistēma ražo nepietiekami kvalificētus cilvēkus – lieliskus gultu klājējus, uzskata investīciju baņķieris Ģirts Rungainis.
Raidījumā Dienas rīts Ģ. Rungainis uzsvēra, ka Latvijas izglītības sistēmas saražotie cilvēki varbūt ir lieliski gultu klājēji un sēņu lasītāji, bet nav matemātiķi, fiziķi un ķīmiķi.
Tāpat viņš norādīja, ka pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes samazinājums apstiprina Latvijas statusu kā valsts ar vieniem no zemākajiem nodokļiem, bet nākotnē vajadzētu nodokļu slogu pārnest no darbaspēka uz patēriņu, kā arī risināt demogrāfijas jautājumus. «Ilgtermiņā valsts, kas zaudē 1,2% iedzīvotāju gadā nevar cerēt uz ekonomikas attīstību. Līdz ar to jābūt politikai, kas to reversē. Šobrīd izskatās, ka turpinām lēni drāzties iekšā sienā,» sacīja Ģ. Rungainis.
Runājot par nacionālās attīstības plānu, investīciju baņķieris minēja, ka visi plāni vienmēr ir kompromisa rezultāts – politiķi ņem vērā politiskās intereses un uzsvarus. «Politiķi nav spējīgi skaidrot iedzīvotājiem. Neviens politiķis šobrīd nebrauc uz laukiem un pašvaldībām nestāsta, ka tām nav cerības izdzīvot. Politiķi baidās un neuzticas tam, ka cilvēki spēj pieņemt racionālus lēmumus balstoties uz faktiem,» sacīja Ģ. Rungainis.
Prognozējot eirozonas nākotni, Ģ. Rungainis uzsvēra, ka Eiropas ekonomika ir daudz veselīgāka nekā ASV vai Lielbritānijas. «Ir daudzi ārpusē, kas uzskata, ka ES nav tik oportūniska,» sacīja Ģ. Rungainis. Tāpat baņķieris norādīja, ka, ja paskatās uz pasauli – redzama tendence veidoties pārnacionālām struktūrām. Vienoti bloki veidojas Eiropā, Ziemeļamerikā un Dienvidaustrumāzijā.
«Šī kustība nav apturama un ir ilglaicīga,» sacīja Ģ. Rungainis. Kas attiecas uz Lielbritānijas premjera Deivida Kamerona izteikumiem par iespējamu referenduma rīkošanu par Apvienotās Karalistes dalību ES, tad neesot tik svarīgi, ko runājot briti, bet daudz svarīgāk ir tas, ko sakot Vācijas kanclere Angela Merkele, uzsvēra Ģ. Rungainis.
Tomēr nestabilitāte Eiropā turpināšoties vismaz līdz nākošajām Vācijas vēlēšanām. Ģ. Rungainis arī prognozēja, ka Itālija nesekos eirozonas rūpju bērnu pēdās un nelūgs starptautisko palīdzību. «Tās situācija ir stipri labāka. Tā ir ražojoša valsts, bet tās problēma ir, ka vienā valstī apvienojušās Vācija un Grieķija [Ziemeļitālija un Dienviditālija],» skaidroja Ģ. Rungainis. Baņķieris arī pastāstīja, ka Itālijas finanšu struktūru rokās ir lielākā daļa valsts parāda, savukārt vidējais itālis ir divas reizes bagātāks nekā vidējais vācieties. «Itālijas banku sistēma, salīdzinot ar Spāniju un Grieķiju ir veselības paraugs,» skaidroja Ģ. Rungainis.