Nekustamā īpašuma tirgū investoriem jāpievērš uzmanība vecākiem cilvēkiem – vientuļniekiem; vērtējums par nākamās krīzes iespējamo laiku atšķiras, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Viena no biznesa iespējām nekustamā īpašuma investoriem meklējama faktā, ka Eiropas iedzīvotāji noveco, konferencē Starptautiskās investīcijas nekustamajos īpašumos Latvijā 2014 norādīja investīciju kompānijas Northern Horizon vadītājs Larss Ohnemuss. Viņš arī aicināja domāt par to, ka arvien vairāk cilvēku dzīvo vieni, tāpēc mainās pieprasītāko īpašumu izmērs un iekārtojums. Nākamā krīze nekustamo īpašumu tirgū, viņaprāt, esot gaidāma 2017.–2018. gadā.
Maciņš briedīs
«Vairums no mums joprojām par laimīgo ģimeni domā šādi – divi pieaugušie un divi bērni, bet šī aina vairs nepastāv. Ziemeļeiropas valstīs jau tagad vairāk nekā 40% cilvēku dzīvo vieni, neprecējušies,» klāstīja L. Ohnemuss, skaidrojot, ka attiecīgi mainās arī pieprasījums pēc īpašumiem – pieprasīti ir mazāki dzīvokļi.
Viņš arī vērsa uzmanību uz to, ka iedzīvotāju īpatsvars vecumā virs 75 gadiem Ziemeļeiropas valstīs līdz 2035. gadam varētu pieaugt par 50%. Pensiju fondi, kas iegulda līdzekļus īpašumā, vēlas samazināt riskus, tāpēc visai drošs investīciju objekts nākotnē varētu būt veselības aprūpes iestādes senioriem, veco laužu pansionāti.
Savukārt, ja šāds projekts neizdodas, to var visai viegli pārveidot par studentu kopmītnēm vai dzīvojamām mājām, viņš minēja. Par to, cik lielas izmaksas tam būtu nepieciešamas, konferences dalībnieku viedokļi atšķīrās.
To, ka demogrāfijas tendencēs ir potenciāls investīcijām, apliecināja arī Prudentia partneris Ģirts Rungainis, skaidrojot, ka gados vecāku ļaužu skaits pieaug un Latvijas pensionāri pamazām sākt kļūt turīgāki. «Nākamo 20 gadu laikā redzēsim arvien vairāk cilvēku, kas strādājuši neatkarīgās Latvijas laikā un būs nedaudz turīgāki atšķirībā no pašreizējiem pensionāriem,» viņš teica.
Kurš pie stūres?
L. Ohnemusa vērtējumā nekustamā īpašuma industrijā kopumā ir pārāk maz pašu kapitāla. «Nekustamā īpašuma tirgū vairāk ir azartspēļu spēlēšana ar banku naudu,» viņš teica, skaidrojot – ja nozare vēlas stabilu industriju, tai nepieciešams stabils pašu kapitāls.
Kā pirmo mācību no krīzes L. Ohnemuss minēja banku sistēmas risku ietekmi, proti, nekustamā īpašuma tirgus kopumā esot diezgan stabils, bet to spēcīgi ietekmē ar bankām saistītie riski. «Nekustamā īpašuma sektors ir dramatiski mainījies, un šī pāreja vēl nav beigusies. Ir jāveido jauni produkti – ja investori nepievērīsies jauniem biznesa modeļiem, būs grūti konkurēt, īpaši globāli,» klāstīja L. Ohnemuss. Vienlaikus viņš uzsvēra, ka šī krīze nebija pēdējā, un pētījumi liecina, ka nekustamā īpašuma tirgū krīze atkārtojas ik pēc septiņiem gadiem. «Visticamāk, nākamā krīze būs 2017.–2018. gadā,» prognozēja L. Ohnemuss.
Savukārt Ģ. Rungainis norādīja, ka katrai ekonomikai ir biznesa cikls 18–20 gadu garumā, ko veido vairāki mazi cikli. «Ik pēc 18–20 gadiem nāk visu krīžu māte – nekustamā īpašuma krīze,» viņš teica. Ja pieņem, ka nesenā ekonomikas krīze bija dziļākais punkts biznesa ciklā, tad pašlaik Latvija ir aptuveni 4–5 gadus no cikla sākuma; tas savukārt nozīmē, ka nekustamā īpašuma tirgus pāris nākamos gadus attīstīsies mēreni, līdz tiks sasniegts nākamais buma laiks. «Krīzes ir notikušas un notiks,» sacīja Ģ. Rungainis. Atbilstoši viņa prognozētajam Latvijā īpašumu cenām nav gaidāmas milzīgas korekcijas vēl apmēram 10 gadu, un cenas aug un turpinās augt pamazām.
Var sagaidīt, ka tirgus izaugsme laiku pa laikam palēlināsies, bet kopumā, vērtējot ilgtermiņā, nevajadzētu pārmērīgi bažīties par globālu sabrukumu, minēja Ģ. Rungainis.
Visu rakstu Investorus mudina skatīties vientuļnieku virzienā lasiet 11. novembra laikrakstā Dienas Bizness.