Saistībā ar Rīgas sabiedriskā transporta uzņēmuma Rīgas satiksme (RS) nano tehnoloģisko līdzekļu iegādi sabiedrisko transporta līdzekļu tīrīšanai un apstrādei no uzņēmuma MJ Partneri, uzsākts kriminālprocess, pastāstīja Prokuratūras sabiedrisko attiecību speciāliste Una Rēķe.
Kā norādīja Rēķe, 3.februārī Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūrā tika izvērtēts Valsts policijā 21.janvārī pieņemtais lēmums par atteikšanos uzsākt kriminālprocesu saistībā ar MJ Partneri piegādāto nano tehnoloģisko ķīmiju RS.
Lēmums par atteikšanos uzsākt kriminālprocesu atcelts un uzsākts kriminālprocess, piebilda Rēķe.
Jau vēstīts, ka RS ierosinājis dienesta pārbaudi par nanotehnoloģisko līdzekļu iegādi sabiedrisko transporta līdzekļu tīrīšanai un apstrādei, informēja RS preses sekretārs Viktors Zaķis.
«Patlaban Rīgas satiksme nevar apstiprināt, ka nav saņēmusi tos nanotehnoloģiskos mazgāšanas līdzekļus, par kuriem tika noslēgts līgums, vai ir notikušas kādas citas nelikumības saistībā ar līguma izpildi,» norādīja Zaķis.
Viņš apstiprināja, ka 2013.gadā iepirkumu procedūras rezultātā tika noslēgts līgums ar uzņēmumu MJ Partneri par nanotehnoloģisko līdzekļu iegādi sabiedriskā transporta tīrīšanai un apstrādei par kopējo summu 280 000 lati (398,4 tūkstoši eiro). «Šobrīd RS nevar apstiprināt to, ka noslēgtais līgums būtu fiktīvs, kā ir izskanējis, vai arī to, ka uzņēmums būtu kļuvis par krāpnieku upuri, taču RS veiks detalizētu un skrupulozu notikušā pārbaudi dienesta pārbaudes ietvaros, par kuru rezultātiem tiks ziņots vēlāk,» norādīja Zaķis.
TV3 raidījums Nekā Personīga 1.februārī ziņoja, ka RS 2013.gadā fiktīvi iepirkusi ķīmiskos tīrīšanas līdzekļus.
Raidījums informē, ka par ķīmisko tīrīšanas līdzekļu piegādi RS 2013.gadā noslēdza līgumu ar būvkompāniju MJ partneri, kas savukārt vienojās par mazgāšanas līdzekļu piegādi ar Aleksandra Beskorovainija firmām - sākotnēji ar Alchimica-Latvia, tad ar Vialeks un beidzot ar HRM. Līguma summa - 280 tūkstoši latu (398,4 tūkstoši eiro) plus pievienotās vērtības nodoklis (PVN).
«MJ partneri ir celtniecības uzņēmums un ar tādām lietām nebija nodarbojušies, taču bijušais darbinieks mierināja, ka nekas jādara nebūs - viņi būs tikai starpnieki. Visu izdarīs viņa radiniece Vita Baurovska. Viņa strādā firmā, kas tirgo pieprasītās nanotehnoloģijas. No MJ partneriem vajadzīgs tikai viņu godīgais vārds, reputācija un apgrozījums. Celtnieki piekrita un viņiem tika 3% par starpniecību,» informēja raidījums.
Tāpat raidījums norādīja, ka ķīmijas preces MJ partneru birojā nekad neparādījās un to sagatavošana piegādei notika Baurovskas un Beskorovainija firmu birojā. Taču kompānijas nebija deklarējušas pievienotās vērtības nodokli (PVN) un Valsts ieņēmumu dienestam (VID) radušās aizdomas par krāpšanos ar nodokļiem, tāpēc VID pieprasīja MJ partneriem uzrādīt RS piegādāto preču izcelsmes dokumentus.
«Celtnieki saviem sadarbības partneriem pieprasīja preču pavadzīmes. Taču pavadzīmju nebija. Celtniecības uzņēmumam tā bija liela problēma, jo tas nevarēja atgūt no valsts pārmaksāto PVN ap 100 000 latu. VID uzsāka auditu,» informē raidījums.
Pēc Baurovskas teiktā raidījumam, Beskorovainija firmai bija nodokļu problēmas un tā nevarēja piedalīties iepirkumā, tāpēc viņš atradis iespēju nokārtot, ka atrastā starpniekfirma MJ partneri minētajā iepirkumā uzvarēs.
Savukārt MJ partneri advokāts Jānis Davidovičs pavēstīja, ka Beskorovainija firmas ķīmijas preces nebija pirkušas un pēc pasūtījuma saņemšanas RS piegādājusi ķīmijas preču iepakojumā sapakotu ūdeni.
Pēc Baurovskas minētā, ķīmijas aizstāšanu ar ūdeni palīdzēja īstenot RS Tehniskās kontroles daļas priekšnieka vietnieks Vjačeslavs Stunžāns. Viņš gan savu saistību ar notikušo raidījuma pilnībā noliedzis.
«Nebija praktiski nekādu izdevumu un no shēmas nopelnīja visi. 3% saņēma MJ partneri par reputācijas aizdošanu, 10% palika Beskorovainija firmas kontos, atlikušo naudu Vita Baurovska aizskaitīja uz ārzonas firmām Ķīnā. Tur to izņēma skaidrā naudā. Tālāk naudu sadalīja starp Vjačeslavu Stunžānu un kādām personām, ko apzīmēja ar vārdu «apdrošinātāji»,» ziņo raidījums.
Pēc Nekā Personīga vēstītā kontaktpersona, ko sauca par apdrošinātāju, ir uzņēmējs Boriss Carjevs.
Tāpat raidījums ziņo, ka MJ partneri pērn oktobrī vērsušies Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB), taču birojs izmeklēšanu nav sācis, jo nodarījums neesot saistīts ar tādu korupciju, ko birojs izmeklē.
No KNAB iesniegums nonāca Valsts policijā, kas trīs mēnešus veica resorisko pārbaudi un nonāca pie secinājuma, ka notikušajā nav noziedzīga nodarījuma sastāva. Tāpat arī Finanšu policijā nav kriminālprocesa, lai gan VID konstatēja nelikumības ar nodokļiem, viltotus dokumentus un citus pārkāpumus, vēsta raidījums.
RS nodrošina Rīgā pasažieru pārvadājumus ar autobusiem, tramvajiem un trolejbusiem. Uzņēmuma vienīgais īpašnieks ir Rīgas dome.