«Dombrovska vārdi vēl vairāk motivēja mūsu neatkarības kustību un raisīja bažas un neapmierinātību pārējā Spānijā. Vēl neviens ārvalstu līderis nebija paudis atbalstu,» intervijā laikrakstam Diena stāsta Horhe Garsija Martins, kurš nupat pārcēlies uz Rīgu, lai šeit mācītu spāņu valodu.
«Protams, tas nebija «supernozīmīgs» gadījums, taču notikušajam ir liels simbolisks spēks,» katalānis raksturo rezonansi, ko radīja V. Dombrovska paustais atbalsts.
Daļa katalāņu atdalīšanos vēlas vienkārši tāpēc, ka grib brīvi runāt katalāņu valodā, nevēlas maksāt nodokļus visai Spānijai, taču viņi situāciju neizprot globāli, uzskata H. G. Martins, jautāts par to, kā reģionā vērtē to, ka atdalīšanās no Spānijas nozīmē arī atdalīšanos no Eiropas Savienības.
Runājot par ekonomiskajām atšķirībām reģionā, katalānis skaidro, ka bezdarbs Katalonijā ir nedaudz virs desmit procentiem, bet tādos reģionos kā, piemēram, Estermadura un Andalūzija, darba nav 50% iedzīvotāju. «Tāpēc Madride bez problēmām pasaka – paņemsim naudu no Katalonijas, jo viņiem ir darbs, un iedosim to šiem abiem reģioniem, lai cilvēki var izdzīvot. Mums ir jāmaksā daudz lielāki nodokļi, lai tādā veidā palīdzētu nabadzīgākajai valsts daļai,» stāsta H. G. Martins.
«Mēs maksājam ceļu nodokli, veselības nodokli, sociālās aizsardzības nodokli, ko lielākā daļa reģionu nemaz nemaksā. Piemēram, Andalūzijā virkne ķirurģisku operāciju notiek bez maksas, bet mums par to jāmaksā. Trūcīgākajos reģionos bērniem skolas grāmatas tiek nodrošinātas, bet Katalonijā mācību grāmatas saviem bērniem jāpērk pašiem. Tie ir apmēram 400 eiro gadā par katru bērnu, un arī Katalonijā tā ir liela nauda,» stāsta katalānis.
H. G. Martins uz Rīgu pārcēlies, jo Spānijā zaudējis darbu un tādēļ izsūtījis savu CV uz «visām pasaules malām». Atbildes saņemtas no Rīgas, Singapūras un Sarajevas. H.G. Matina izvēle kritusi par labu Rīgai, jo «te ir daudzveidīgs kultūras aktivitāšu piedāvājums un skaista vide».
Jau rakstīts, ka V. Dombrovskis sarunā ar kataloņu sabiedrisko ziņu aģentūru paudis netiešu atbalstu Katalonijas neatkarības centieniem, sakot, ka pret Katalonijas neatkarību nevarētu būt iebildumi, ja lēmums par atdalīšanos no Spānijas pieņemts «leģitīmā veidā». Tas izraisīja milzu sajūsmu katalāņu sabiedrībā un sašutumu Spānijas valdībā, kas uz sarunu izsauca arī Latvijas vēstnieku. Premjera preses pārstāvis gan norādīja, ka Dombrovskis bijis piesardzīgs jautājumā par Katalonijas neatkarību.