Gadījumā, ja Katalonija atdalīsies no Spānijas, tai būs arī jāpamet Eiropas Savienība (ES), pavēstījis Eiropas Komisijas (EK) viceprezidents, spāņu politiķis Hoakins Almunija.
«Ja kādas dalībvalsts teritorijas daļa vēlas atdalīties, tad šī daļa vairs nav Eiropas Savienības dalībniece,» EK viceprezidenta klāstīto konferencē Barselonā citē Euobserver.
Separātisks noskaņojums Spānijas bagātākajā reģionā ar jaunu sparu uzvirmoja aizvadītajā nedēļā, kad miljons cilvēku izveidoja dzīvu ķēdi 400 kilometru garumā. Daļa pasākumu dalībnieku vēlas sarīkot referendumu par Katalonijas atdalīšanos no Spānijas, bet daļa neatkarību vēlas panākt uzreiz. Spānijas premjers Marjano Rahojs noraidījis Katalonijas neatkarības referendumu, norādot, ka šādu nobalsošanu var sarīkot tikai Madride. Katalonija tikmēr referendumu par neatkarību iecerējusi sarīkot 2014. gadā – tajā pašā laikā, kad līdzīga iedzīvotāju nobalsošana notiek Skotijā.
Iepriekš publikācijā laikrakstā The New York Times Katalonijas premjerministrs Artūrs Mass Katlons reģionu raksturoja kā Eiropas Savienības (ES) partneri ciešākas politiskās vienotības, drošības un ekonomiskās izaugsmes jautājumos.
A. Mass Katlons norādīja, ka Katalonija ir saistīta ar Spāniju gan vēsturiski, gan ar ciešām ģimenes saitēm, tomēr reģions vēlas lielāku kontroli pār savu ekonomiku, sociālo politiku un iekšlietām. Katalonijas premjers īpaši uzsvēra, ka centrālā valdība no reģiona saņem daudz vairāk nekā no citiem Spānijas apgabaliem, tomēr vienlaikus atpakaļ Katalonijā nokļūst salīdzinoši mazāk.
«Katalonieši ir dziļi proeiropiski un mēs nevaram iedomāties nākotni ārpus ES,» norādīja reģiona prezidents. Līdzīgu viedokli izteicis arī Katalonijas ekonomikas valsts sekretārs Endrjū Mas-Kolels (Andreu Mas-Colell). Amatpersona uzsvērusi, ka katalonieši pieder pie Eiropas, bet H. Almunijas izteikumi ir balstīti juridiskās formalitātēs.
Saskaņā ar sabiedriskās domas aptaujām, Katalonijas neatkarību gatavi atbalstīt vairāk nekā 50% reģiona iedzīvotāju. Vienlaikus lielākā daļa piekrīt referenduma rīkošanai, lai izlemtu šo jautājumu. Db.lv jau vēstīja, ka Katalonijai, kas ir viens no Spānijas attīstītākajiem reģioniem un kurā dzīvo aptuveni 7,5 miljoni cilvēku, šobrīd jau ir plaša autonomija, tomēr valstī valdošā ekonomiskā krīze un izdevumu samazinājums taupības režīma ietvaros ar jaunu sparu likusi uzjundīt kataloņu nacionālismu. Katalonijas neatkarības atbalstītāji uzsver, ka reģionam ir atšķirīga kultūras identitāte un valoda un tiem ir apnikušas neauglīgās sarunas ar Spānijas centrālo valdību.