Latvijas valsts un Telia parakstītais memorands liecina, ka akcionāri centušies mazināt pēc vairāku gadu pārrunām radušos saspīlējumu
To intervijā Dienas Biznesam stāsta SIA Tele2 valdes priekšsēdētājs Valdis Vancovičs. Viņaprāt, memorands ir signāls tam, ka tiek sperts solis situācijas normalizēšanai. Vienlaikus sakaru jomā pašlaik būtiskākais jautājums ir nevis minētais memorands, bet gan gaidāmā jaunākās mobilo sakaru tehnoloģijas 5G ienākšana Latvijā un tās radītās iespējas.
Fragments no intervijas, kas publicēta 27. septembra laikrakstā Dienas Bizness:
Pērc avīzi elektroniski DB HUB vietnē:
https://www.dbhub.lv/raksti/laikraksts-dienas-bizness-2018gada-27septembra-numurs
Ko nozīmēs 5G mobilo sakaru operatoriem, uzņēmējiem un vienkāršiem cilvēkiem?
Tehnoloģijas nestāv uz vietas, tās nemitīgi attīstās, un tas, kas vēl vakar bija fantastika, šodien jau kļūst par ikdienu. Būtībā 5G tehnoloģijas nozīmē pilnīgi citu – jaunu – paaudzi mobilo sakaru jomā, kura mobilo sakaru operatoriem radīs jaunus izaicinājumus, bet vienlaikus klientiem pavērs jaunas iespējas. Būtībā jau tehnoloģijas ir vērtas tikai tad, ja tās ir vērtīgas klientu, nevis sakaru operatoru acīs, un es domāju, ka 5G tehnoloģiju cilvēki novērtēs jau tuvākajos gados.
5G ieviešana prasīs desmitiem miljonu kapitālieguldījumus mobilo sakaru operatoriem. Ieguldījumi ir nepieciešami ne tikai radio tīkla izvēršanā, bet arī pamattīkla konstrukcijā – mākoņtīkla datortehnoloģiju pakalpojumu nodrošināšanā, jo daļa mūsu tīkla kļūs virtuāla. Tāpat 5G tehnoloģija prasa jaunus iekārtu standartus, jo tai ir cita veiktspēja un kvalitātes parametri. Klientu iekārtām būs jāsaprot jaunās tehnoloģijas standarts, taču tas nenozīmē, ka cilvēkiem būtu jāmaina savi esošie telefoni uz jaunajiem. Esošās tehnoloģijas paliks darbībā vēl krietnu laiku.
Vienlaikus 5G dos lielākas dzīves automatizācijas un attālinātās ne tikai kontroles, bet arī procesu vadīšanas iespējas. Standarts ir būvēts, lai varētu vienlaikus apkalpot un vadīt lielu skaitu dažādu tehnoloģisku iekārtu reālā laika režīmā. Tēlaini izsakoties, meža ciršanas mašīnas (hārvestera) operators šo iekārtu varēs vadīt, sēžot savās mājās, nevis traktora kabīnē, ja vien šī tehnika būs aprīkota ar attiecīgām tehnoloģijām.
Vai ir aplēses, cik lieli kapitālieguldījumi vajadzīgi, lai varētu ieviest 5G tīklu Latvijā?
Protams, investīciju apmērs būs daudzi desmiti miljoni eiro, tomēr šodien precīzu skaitli nosaukt nav iespējams. Ir vairākas nianses, kas ietekmē šo kapitālieguldījumu apmēru. Proti, tehnoloģiju jomā ir tāda nianse, ka to ražotāji cenas pēc to palaišanas tirgū samazina. Tādējādi, piemēram, ja 5G mobilo tīklu gribētu iedarbināt tuvākā mēneša laikā, tad tehnoloģiju cena būtu ievērojami augstāka nekā tad, ja to pašu produktu no tā paša ražotāja (piegādātāja) iegādātos, piemēram, pēc gada. Faktiski 5G tehnoloģiju ražotājiem, pieaugot ražošanas apjomam, samazināsies produkta cena. Tāpēc Tele2 stratēģija ir iegādāties šīs iekārtas tā, lai to cena būtu adekvāta un vienlaikus šīs investīcijas neradītu papildu spiedienu uz mūsu klientu maciņiem un uzņēmums nepaliktu zaudētājs konkurences cīņā ar citiem mobilo sakaru operatoriem.
Pēc nesenās frekvenču spektra izsoles Tele2 ir visgatavākais 5G ieviešanai, jo mūsu rīcībā ir nepārtraukts 100 Mhz spektrs 5G darbināšanai, taču citiem operatoriem vēl priekšā ir frekvenču maiņas darījumi. Tas ļaus mūsu klientiem nodrošināt labi strādājošu, jaudīgu 5G tīklu. Mēs arī turpinām aktīvi attīstīt infrastruktūru – daļa bāzes staciju jau ir aprīkotas ar Nokia 5G-Ready AirScale aparatūru un šobrīd testējam Nokia programmatūru, kas ļaus sasniegt ātrumu līdz pat 1 gigabitam sekundē (Gbps).
Nākamgad no mobilo ierīču ražotājiem ceram sagaidīt arī pirmās gala iekārtas (rūterus, «lietu interneta» ierīces), kas spēs darboties 5G tīklā. Faktiski Tele2 ir visi priekšnosacījumi, lai būtu Latvijā pirmie, kuri ievieš 5G tehnoloģijas. Pašreizējās aplēses rāda, ka Tele2 5G varētu iedarbināt jau 2019. gada nogalē.
Visu interviju Revolucionāru pārmaiņu priekšā lasiet 27. septembra laikrakstā Dienas Bizness.