Britu partiju kongresu nedēļā ķidāts tiek ne vien Brexit scenārijs, bet arī pastāvošā ekonomiskā kārtība.
Ir noslēdzies opozīcijā esošās britu leiboristu partijas kongress, kur lielā vienprātībā apstiprināta pretestība valdības aizvien izteiktāk īstenotajam «cietajam» izstāšanās no ES jeb Brexit scenārijam. Leiboristi arī patur spēkā aicinājumu uz ārkārtas vēlēšanām vai, ja tas neizdotos, tad uz atkārtotu referendumu, ja provizoriskais Dauningstrītas līgums ar Briseli neatbildīs partijas izvirzītajiem sešiem kritērijiem (skat. izcēlumu).
Premjeres Terēzas Mejas Konservatīvās partijas šāgada kongress Birmingemā sāksies svētdien, 30. septembrī, un ilgs līdz nākamajai trešdienai, un tā fokusā arī būs Brexit. Paralēli valdošās partijas oficiālajai sanākšanai desmit jūdzes nostāk notiks ar partijas Brexit kursu neapmierināto konservatīvo alternatīvais kongress, ziņo Sky News. Šis radikālākais spārns prasa bezkompromisu izstāšanos no ES, lai ko tas arī maksātu. Tā kā konservatīvo vidū aizvien ir arī pretējs viedoklis – ka ir jāpaliek ES –, tad ir izskanējuši ieteikumi šāda «supercietā» Brexit piekritējiem dibināt savu jaunu partiju, nevis vairot konservatīvo iekšējo šķelšanos.
Šīsnedēļas kaislības ap Lielbritānijas un ES attiecību nākotni ir uzjundījusi T.Mejas priekšlikumu «atsišanās pret sienu» pagājušās nedēļas ES samitā Zalcburgā. Premjeres izvirzītais Čekeru plāns, kas tiek dēvēts viņas lauku rezidences vārdā, kur tas tika izsludināts, ir Dauningstrītas līdzšinējais oficiālais kurss, kā veidot attiecības ar ES pēc izstāšanās. Tas paredz britu palikšanu ES vienotajā tirgū preču, bet ne pakalpojumu tirdzniecībā.
Pērc avīzi elektroniski DB HUB vietnē:
https://www.dbhub.lv/raksti/laikraksts-dienas-bizness-2018gada-28septembra-numurs
Zalcburgā šis scenārijs tika noraidīts kā pilnīgi neiespējams, un T.Mejas izgāšanās vēl vairāk saasināja britu pašmāju Brexit politikas neskaidrību un partiju kaislības. Komentētāji premjerei pārmet politisko tuvredzību un kurlumu, jo Zalcburgā ES līderi nepateica neko jaunu. Čekeru plāns bija lemts neveiksmei no paša sākuma, jo ES nostāja no sākta gala ir skaidra – vienotais tirgus nav zviedru galds, no kura var izvēlēties tikai sev tīkamāko, un piedalīšanās kopējos ekonomiskajos labumos nozīmē arī pakļaušanos vienotiem regulējumiem.
Visu rakstu Revidēs arī kapitālismu lasiet piektdienas, 28.septembra laikrakstā Dienas Bizness!