Skrūvju pievilkšana biznesam nenāks par labu tautsaimniecībai, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
To, ka nesenā tranzīta procedūras sarežģīšana ne biznesam, ne budžetam labumu nedos, lielākā vai mazākā mērā apzinās visi ar šo jautājumu saistītie – gan Valsts ieņēmumu dienests (VID), gan Muitas pārvalde, gan jo īpaši uzņēmēji. Neatkarīgi no tā, vai tas bija patiesais vai formālais iegansts, pēc sarunas ar DB par tranzīta konteineru plūsmas (izvešana no Rīgas brīvostas) straujo palēnināšanos Muitas pārvaldes direktors Tālis Kravalis tika atstādināts no amata pienākumu izpildes. DB uzrunātajiem komersantiem lielākoties ir vienalga, kurš ir VID vai muitas vadītājs, taču viņi nevēlas, ka šo institūciju darbinieku savstarpējo attiecību kārtošana vai cīņa par varu, par ko notiekošais VID varētu liecināt, negatīvi ietekmē viņu biznesu un visu tautsaimniecību – jo īpaši laikā, kad deviņos mēnešos budžeta ieņēmumi par teju 55 miljoniem eiro atpaliek no plāna.
Nekādi būtiski uzlabojumi kravu apstrādes ātrumā šo dažu nedēļu laikā pēc jaunās pieejas ieviešanas gan nav notikuši, liecina komersantu teiktais. DB jau rakstījis, ka galvenā atšķirība no līdzšinējās prakses ir tāda, ka tranzīta procedūras noformēšanai un konteinera izvešanai no brīvostas tas vispirms jāuzkrauj uz mašīnas, kā rezultātā arī rodas komersantu minētais veltīgais laika patēriņš. Pēc iesaistīto pušu teiktā noprotams, ka tranzīta kravu apkalpošanas laiks varētu pieaugt arī dzelzceļā.
Zaudē amatu
Reaģējot uz DB rakstīto (29.09.2015.) par to, ka uzņēmējiem radušās neskaidrības saistībā ar izmaiņām tranzīta procedūras piemērošanā, VID ģenerāldirektore Ināra Pētersone 6. oktobrī bija sasaukusi tranzīta nozares un VID pārstāvju tikšanos, minēts 8. oktobrī izplatītajā VID preses relīzē. Taču tikai vakarpusē portāls Pietiek.com un Latvijas televīzijas raidījums Panorāma ziņoja, ka no amata pienākumu izpildes atstādināts T. Kravalis. Saskaņā ar I. Pētersones parakstītajā lēmumā minēto, pret T. Kravali ierosinātas trīs disciplinārlietas. Iespējamie pārkāpumi citu vidū – amata pienākumu nepamatota nepildīšana, ja tā dēļ valstij nodarīts būtisks mantisks zaudējums vai valsts interesēm būtisks kaitējums, ilgstoši nenodrošinot tranzīta procedūras veikšanu atbilstoši normatīvo aktu prasībām. Tāpat iespējama amata pienākumu nolaidīga pildīšana, sniedzot patiesībai neatbilstošu, sagrozītu, ar VID ģenerāldirektoru nesaskaņotu informāciju plašsaziņas līdzekļiem. Tas, vai un kā T. Kravaļa rīcība kaitējusi valsts interesēm, kā arī vai un ko viņš nepatiesu stāstījis DB, tiks noskaidrots disciplinārlietas izmeklēšanas laikā, norādīja VID Sabiedrisko attiecību daļas galvenā speciāliste Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa. Viņa arī atvainojās, ka šī raksta autors netika uzaicināts uz pēkšņi sasaukto VID vadītājas preses konferenci saistībā ar T. Kravaļa atstādināšanu, norādot, ka «tas nebija ar nodomu».
Arī I. Pētersone raksta autoram atzina, ka nav devusi norādījumu viņu uz preses konferenci neaicināt. Vienlaikus viņa uzsvēra, ka ir bijusi atvērta sarunai par sasāpējušiem jautājumiem gan ar VID darbiniekiem, gan komersantiem. I. Pētersone atzīmēja, ka lēmumus gan attiecībā uz tranzīta procedūru, gan T. Kravali pieņēmusi un turpinās pieņemt pati. Savukārt nozares spēlētāji DB norādījuši, ka notiekošais varētu būt saistīts ar VID ģenerāldirektores vietnieka noziedzības apkarošanas jomā Kaspara Čerņecka un T. Kravaļa konfliktu. Iepriekš K. Čerņeckis DB norādīja, ka konkrētajā kriminālprocesā (Finanšu policijas (FP) Iekšējās drošības dienests šī gada februārī aizturēja divus augsta ranga muitas darbiniekus saistībā ar it kā nepamatoti anulētām tranzīta deklarācijām), kur aizvien notiek aktīva izmeklēšana, FP nekādus lēmumus par to, ka būtu jāmaina prakse tranzīta deklarāciju noformēšanas jomā, pieņēmusi neesot.
Visu rakstu Represijas tranzītu neveicinās lasiet 12. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.