Zemnieki pieprasa neaplikt ar nodokli ES subsīdijas, kas jau tā ir zemākās starp dalībvalstīm.
Finanšu ministrijas (FM) pārstāvji gan nesola izmaiņas, sakot, ka lauksaimniekiem jau līdz šim daudzkārt nākts pretim, piešķirot dažādus atvieglojumus.
Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomē (LOSP) FM pārstāvji solīja, ka turpmāko trīs gadu laikā darbaspēka nodokļi vairs netiks palielināti. LOSP sanāksmes laikā visasākās diskusijas izraisījās par ES un valsts atbalsta maksājumu aplikšanu ar nodokli. Kā zināms, valsts un ES atbalsts lauksaimniecībai tiek aplikts ar Iedzīvotāju ienākumu nodokli 25 % apjomā. Vairāki lauksaimnieciskās produkcijas ražotāji norādīja, ka gadu gadiem grāmatvedības datos subsīdijas figurēja kā atsevišķa pozīcija, bet pēkšņi pagājušajā gadā tās bija jāskaita kategorijā ieņēmumi/izdevumi.
LOSP valdes locekle Aija Balode aicināja FM pārstāvjus neaplikt ar nodokli maksājumus, kas jau tā ir zemākie starp visām ES dalībvalstīm. Viņa uzskata, ka kopējais nodokļu slogs jau tā ir par lielu: «Nodokļi ir milzīgs slogs, to nevar panest. Mums kontos ir nulle, dažiem pat mīnusā, kā lai dzīvo?» Par neizprotamu subsīdiju aplikšanu ar nodokli uzskata arī bioloģiskās saimniekošanas pārstāvji, norādot, ka Eiropa maksā atbalstu par neiegūtajiem ieņēmumiem, savukārt pašu mājās šis atbalsts tiek aplikts ar nodokli.
Z/s Vītoliņi īpašniece, Latvijas Holšteinas šķirnes lopu audzētāju asociācijas valdes priekšsēdētāja Ieva Rutkovska aicina atbildīgo ministriju mainīt iepriekš pieņemto lēmumu. Viņa kā piemēru minēja Holandi, kur atbalsta maksājumi ir vieni no augstākajiem ES un tiem nodokli nepiemēro.
FM Tiešo nodokļu nodaļas vadītāja Astra Kaļāne gan atzina, ka ministrija nevar atbalstīt lauksaimnieku ierosinājumus, jo jāņem vērā arī valsts fiskālā situācija. Viņa atgādināja, ka lauksaimniecības ražošanas ienākumi līdz 2000 Ls jau ir atbrīvoti no nodokļa, tostarp arī ES un valsts atbalsta maksājums līdz 2000 Ls ar nodokli netiek aplikts, turklāt z/s ir iespēja izvēlēties maksāt IIN vai UIN.