Vienkāršotais pievienotās vērtības režīms mikrouzņēmumiem Latvijā netiks ieviests, jo to skaits, kam tas būtu aktuāli esot tikai nepilni 9000.
Tā pēc Finanšu ministrijas sagatavotā ziņojuma noklausīšanās un ieteikuma nolēma valdība. Proti, mikrouzņēmumi, kam gada neto apgrozījums nepārsniedz 35 000 Ls, jau pašlaik var nereģistrēties kā PVN maksātājs PVN maksātāju reģistrā un arī nemaksāt PVN. Tādējādi aktuāls jautājums būtu tikai tiem mikrouzņēmumiem, kuru gada neto apgrozījums ir robežas starp 35 000 un 70 000 Ls. Finanšu ministrija savā ziņojumā norāda, ka Latvijā 2010.gadā bija 8977 šādu ar PVN apliekamo personu, kas sastāda tikai 10 % no visa ar PVN apliekamo personu skaita.
«Vienotā PVN likmes ieviešana nozīmētu, ka mazajiem uzņēmumiem tiek vienkāršota atskaitāmā un maksājamā PVN uzskaite, jo valsts budžetā maksājamais PVN tiek aprēķināts, piemērojot uzņēmuma kopējam taksācijas perioda apgrozījumam noteiktu procentu likmi, kas parasti ir zemāka par valstī noteikto standartlikmi, jo, nosakot vienoto PVN likmi, tiek ņemta vērā atskaitāmā priekšnodokļa daļa. Līdz ar to šiem tā sauktajiem mazajiem uzņēmumiem zūd tiesības atskaitīt priekšnodokli, » skaidro SIA Finanšu akadēmija valdes locekle, sertificēta nodokļu konsultante Daiga Zēna – Zēmane.
«Vienkāršotā PVN maksāšanas režīma ieviešana, nosakot PVN likmi katram saimnieciskās darbības veidam atsevišķi, pašreizējā situācijā būtu pārāk sarežģīta, dārga un grūti administrējama un nesasniegtu izvirzīto mērķi – PVN maksāšanas vienkāršošanu,» secina Daiga Zēna – Zēmane. Viņa norāda, ka personas, kuru gada apgrozījums ir līdz 35 000 Ls, kā PVN maksātāji visbiežāk reģistrējas gadījumos, ja tiem veidojas PVN pārmaksa, nevis maksājamais PVN, lai varētu no valsts budžeta saņemt pārmaksātā PVN summu.
«Šādā formā, kā to bija iecerējusi Finanšu ministrija, pārfrazējot hokeja komentatoru, «šāda» vienkāršotā PVN uzskaite mums nav vajadzīga,» pārdomās dalās SIA Komercpadoms valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vanags. Viņš savu teikto pamato ar to, ka pirmām kārtām ir pārāk maz uzņēmēju, uz ko šī iecere attiektos, ziņojumā ir norādītas piecas nozares, tādējādi būtu nelietderīgi šādu programmu īstenot administratīvo izmaksu uz vienu ieņēmumu vienību dēļ. Pēc M. Vanaga sacītā, uzņēmēju skaitu samazina noteiktie apgrozījuma limiti; līdz 35 000 Ls (slieksnis, kad nav obligāti jābūt PVN maksātājam) neviens nereģistrēsies, jo tas tikai palielinās izmaksas (ja priekšnodokli nevar atskaitīt, tad jebkurš PVN ir tikai liekas izmaksas) un 70 000 Ls – maksimālais apgrozījums. Tādējādi šajā kategorijā faktiski iekļaujas tikai uzņēmumi ar apgrozījumu starp 35 000 un 70 000 Ls. «Izpētot ziņojumu, nākas secināt, ka kritēriji katrā ziņā nav meklēti tādi, lai rastu iespēju šādu sistēmu ieviest, bet vienkārši pārcelti no citām valstīm un secināts, ka šāda sistēma mums neder,» valdībā skatīto ziņojumu skarbi vērtē M. Vanags.