Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes samazināšana no 22% līdz 21% no šā gada 1. jūlija šogad no budžeta prasīs 16,5 miljonus latu, bet nākamgad - 40,5 miljonus latu, sestdien pēc Reformu vadības grupas sanāksmes, kurā tika spriests par nodokļiem, žurnālistiem teica premjers Valdis Dombrovskis (Vienotība).
Darbaspēka nodokļu ietekme būs atkarīga no tā, kāds scenārijs tiks izvēlēts turpmākajās diskusijās.
Dombrovskis teica, ka šodien sēdē, kurā piedalījās arī uzņēmēju organizācijas, konceptuāli panākta vienošanās par Finanšu ministrijas (FM) ierosinātajām nodokļu izmaiņām, taču jautājumā par iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), neapliekamo minimumu un atvieglojumiem par apgādājamajiem vēl būs jādiskutē.
Pēc valdības vadītāja teiktā, iespējamās korekcijas pēc Reformu vadības grupas sēdes varētu skart neapliekamo minimumu. Partneri arī aicināja vērtēt atvieglojumus par apgādājamajiem, ko FM piedāvāja palielināt tikai turpmākajos gados.
FM dots uzdevums detalizētāk izvērtēt darbaspēka nodokļu samazināšanas scenārijus un virzīt jautājumu izskatīšanai valdībā. Pēc V. Dombrovska domām, valdībai būtu jāapstiprina konceptuāls redzējums par nodokļu attīstību tuvāko gadu laikā.
Premjers minēja, ka IIN varētu pazemināt no 2013. gada 1. janvāra, bet neapliekamo minimumu varētu palielināt no 2013. gada 1. jūlija.
Viņš gan atzina, ka būs nepieciešamas arī politiskās debates, jo par dažādiem jautājumiem ir dažādi redzējumi. Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts, kuru virzījusi Zatlera reformu partija, žurnālistiem teica, ka viņa un viņa pārstāvētā politiskā spēka prioritāte ir tieši darbaspēka nodokļu izmaiņas.
Ministru prezidents norādīja, ka Latvijas ekonomikai, uzņēmējdarbības videi būtiskākais ir radīt stabilitātes, pēctecības, paļāvības sajūtu. «Pieņemot lēmumus, skaidri jārāda, ka turpinām virzīties uz eirozonu, bet tāpat arī jārāda, ka pildām solījumus, to, kas deklarācijā rakstīts attiecībā uz konkurētspējas kāpināšanu, kas primāri ir darbaspēka nodokļu samazināšanas jautājums,» teica D. Pavļuts.
Viņš norādīja, ka ir jārāda skaidrs ceļš, kā trīs gadu griezumā to plānojam darīt. Ministrs atsaucās uz valdības deklarāciju, kurā sākotnējā iecere bija efektīvo likmi, kas ietver ne tikai IIN, bet arī citas izmaiņas, mazināt par 9%. Pēc viņa domām, patlaban būtu būtiski nākamgad efektīvo likmi samazināt par 2%-3%, lai uzņēmējdarbības vide to uztvertu kā būtisku samazinājumu.
Arī viņš uzsvēra, ka ir jārunā par atvieglojumiem par apgādībā esošajām personām.
FM piedāvājusi tuvāko gadu laikā ar darbaspēka nodokļiem virzīties uz Igaunijas un Lietuvas līmeni, informēja V. Dombrovskis.
Premjers arī norādīja, ka, samazinot PVN, būs vajadzīgs memorands vai līdzīga vienošanās ar uzņēmumiem. Tirgotāji esot apliecinājuši gatavību novadīt līdz patērētājiem PVN likmes izmaiņas. Viņaprāt, vienošanās un cenu monitorings ir būtiskie aspekti, kas jārisina paralēli jautājuma skatīšanai valdībai. Konkrētus mehānismus gan viņš patlaban neminēja. Premjers arī piebilda, ka PVN likmes samazināšana acīmredzot būs vienīgais lēmums, ko tuvākajos gados paredzēts pieņemt par patēriņa nodokļiem.
Pēc D. Pavļuta teiktā, par samazinātās PVN likmes izmaiņām netiek runāts.
Viņš atzina, ka par nodokļu izmaiņām patlaban ļauj domāt pozitīvā tendence ar budžeta ieņēmumiem un ir pietiekama fiskālā telpa šādām izmaiņām, tomēr valdībai uz budžeta veidošanu ir jāskatās ar lielu atbildību.
Kā ziņots, FM rosina PVN likmi samazināt jau no šā gada 1.jūlija, bet IIN - no nākamā gada 1.janvāra. PVN likme varētu tikt samazināta no 22% līdz 21%. Sagaidāms, ka šāds solis būtiski samazinās inflāciju - par 0,5 procentpunktiem.
Savukārt IIN 2013.gada 1.janvārī FM rosināja samazināt no 25% līdz 24%, nākamajos gados samazinājumu turpinot, iespējams, pat straujāku, tādējādi trīs gadu laikā IIN samazinot līdz 20%. FM arī rosināja no nākamā gada neapliekamo minimumu palielināt no 45 līdz 60 latiem.
Reformu vadības grupā piedalās pārstāvji no Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības, Finanšu ministrijas, Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas, Latvijas Darba devēju konfederācijas, Latvijas Pašvaldību savienības, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras un Valsts kancelejas.