«Mana pieredze Norvēģijā ir tāda: ja dzīvo sistēmā, kas labi funkcionē, tas ir tik ērti, ka sistēmu krāpt negribi. Dzīve ir tik sakārtota, ka labprāt maksā nodokļus un zini - kad vajadzēs, tev būs ārsts un viss cits, kas nepieciešams,» intervijā izdevumam Ir sacījusi Norvēģijā dzīvojošā arhitekte un Vesterdāla Komunikācijas skolas profesore Vēsma Kontere McQuillan.
«Pēc Norvēģijā nodzīvotiem gadiem man ir jājautā: kāds ir iemesls cilvēkiem nemaksāt nodokļus? Tas taču ir veids, kā uzturi valsti, sabiedrisko sistēmu! Kādam ir jāmaksā par skolām, medicīnu, kultūru. Norvēģijā cilvēki to apzinās. Ja nemaksā nodokļus, tev nav pat iespējas bankā atvērt kontu. Faktiski nevari dzīvot,» pieredzē dalījusies profesore.
Uz norādi, ka Latvijā ir izplatīts veids maksāt nodokļus no minimālās algas, bet pārējo saņemt aploksnē, viņa atbildējusi: «Norvēģijā tas nav iespējams, jo informācija par katra cilvēka ienākumiem un uzkrājumiem ir publiski pieejama. Ekonomiskā sistēma ir caurskatāma. Labums, maksājot nodokļus, ir tāds, ka vari saņemt izglītības, medicīnas pakalpojumus. Piemēram, vizīte pie terapeita maksā 90 latus. Es kā nodokļu maksātāja par to maksāju tikai 18 latus, valsts sedz pārējo.
Norvēģijā ir progresīvais nodoklis: jo vairāk pelni, jo vairāk maksā. Mūsu ģimene maksā diezgan augstus nodokļus. Mums ir samērā liels kredīts par dzīvokli, ko nesen, mainot dzīvesvietu Oslo, nopirkām. Par ko Latvijā nedomā, bet Norvēģijā gan - jau sākot studijas, jaunieši ņem ne tikai studiju kredītu, bet arī pirmo aizņēmumu mazam dzīvoklītim. Vecāki parasti to garantē, bet maksā jaunieši paši. Tuvojoties 30 gadu vecumam, viņi jau ir nostiprinājušies, var atļauties nopirkt uz kredīta labāku dzīvokli.»
Jautāta, vai bijis viegli iedzīvoties Norvēģijā, V. Kontere McQuillan stāstījusi: «Nē, vajadzēja ļoti sevi lauzt. Latvijā biju kaut ko sasniegusi. Aizbraucu uz Norvēģiju un... Sākumā tur neesi nekas. Bez uzturēšanās atļaujas, bez personas koda. Man ir šausmīgas ambīcijas. Tās palīdzēja. Sākumā arī apziņa, ka varu jebkurā brīdī atgriezties Latvijā. Un vēl tas, ka man ļoti gribējās izmēģināt ko jaunu.»
«Latvijā no padomju laika saglabājies priekšstats, ka viss pienākas par brīvu, arī izglītība. Bet tā nav - kādam par to ir jāmaksā. Cilvēki neiedomājas, cik dārgi izmaksā izglītība. Piemēram, skola, kur pasniedzu, bija iesaistījusies projektā, kurā piedalījās 30 studenti. Process skolai izmaksāja 25 tūkstošus latu. Es nesaprotu, kā Latvijā var teikt, ka valsts neko nemaksā, ja daļa studentu mācās par valsts naudu, bet pēc tam darba tirgū darbojas neveiksmīgi, atdeves nav - kāda tad izglītības procesam jēga? Man vienmēr Latvijā kritis uz nerviem, un par ko Roberts Ķīlis droši vien runā: augstskolu iekšējās lietas, profesoru čomu būšana. Paši dzer šņabi kopā, paši ievēlē cits citu par profesoriem,» intervijā Ir sacījusi V. Kontere McQuillan.