Tikko kā lepni atteikusies no finanšu drošības spilvena, Portugāle attopas banku ķezā
Pēc apjoma otrā lielākā Portugāles kredītinstitūcija Banco Espírito Santo ir pamatīgās naudas grūtībās, un tai nepieciešama restrukturizācija, ziņo Reuters. Tas licis kāpt Portugāles valsts obligāciju ienesīguma rādītājam un satricinājis akciju tirgus abos Atlantijas krastos. Tas viss notiek vien pāris mēnešus pēc starptautiskās aizdevuma programmas beigām maija vidū.
Aizvien miskastē
Arī pēc aizdevuma programmas noslēgšanas kredītreitingu aģentūras Portugāles parādzīmes aizvien patur «atkritumu» līmenī jeb zem investīcijām cienīga statusa. Maijā Standard & Poor’s paaugstināja savu Portugāles obligāciju nākotnes vērtējumu no negatīva uz stabilu.
Iemesls bija straujāka ekonomikas un darba tirgus atlabšana, nekā bija domāts pirms tam. Iepriekš arī Fitch valsts maksātspējas nākotnes izredzes bija paaugstinājis līdz pozitīvām.Tas gan notika praktiski vienlaikus ar pirmajām pazīmēm par «materiālām neregularitātēm» attiecīgās finanšu iestādes māteskompānijā Espírito Santo International (ESI), atgādina Reuters. Līdz ar Portugāles valdības «ticības lēcienu» un atteikšanos no Eiropas Centrālās bankas (ECB) garantēta drošības spilvena maijā izskanēja augstu ES amatpersonu brīdinājumi par šāda riska uzņemšanos, tomēr premjers Pedru Pasušs Koelju nepārprotami gribēja parādīt pasaulei un savam elektorātam, ka līdzšinējā taupības politika un ekonomikas restrukturizācija pēc 2011. gadā saņemtā 78 miljardu eiro troikas aizdevuma ir nesusi augļus.
Tobrīd Nīderlandes finanšu ministrs Jerūns Deiselblūms, kas vada t.s. eirogrupu jeb eirozonas finanšu ministru neformālo forumu, brīdināja Portugāli, ka tās atteikšanās no garantēta «katram gadījumam» domāta drošības spilvena ļaunākā scenārija gadījumā būs ar sekām.
Proti, ka jauna kredīta noteikumi ārpus tobrīd jau esošās palīdzības programmas būtu citi un valsts faktiski nonāktu jaunas glābšanas programmas situācijā ar stingriem noteikumiem un prasībām. Nu šis gadījums varētu būt Portugāles durvju priekšā.
Netic regulatoriem
ESI un tās meitaskompānijas tiek finansētas ar īstermiņa kredītiem, un pašu izsniegto kredītu sliktā stāvokļa dēļ grupas institūcijām ir acīmredzamas problēmas ar savu kredītsaistību pildīšanu, raksta Reuters. Moody’s visas grupas māteskompānijas Espírito Santo Financial Group reitingu ir pazeminājis uzreiz par trim pozīcijām, jo tā ir spiesta segt ar to saistīto institūciju finanšu iztrūkumus. The New York Times, atsaucoties uz KPMG, raksta, ka pēdējo triju gadu laikā no portugāļu bankas izsniegtajiem kredītiem Angolā 84% ir nonākuši slikto kredītu kategorijā.
Tas savukārt nozīmē, ka Banco Espírito Santo ir paredzamas problēmas ar Bāzeles III pašu kapitāla prasības izpildi. Tas notiek laikā, kad ECB pirms monetārās savienības galvenā finanšu tirgus uzrauga lomas pārņemšanas šoruden eirozonā veic banku stresa testus. Citi- group lēš, ka ļaunākajā gadījumā Banco Espírito Santo pašu kapitāls varētu kristies līdz 3,1% līmenim – ievērojami zem ECB prasītā 9,8% rādītāja.
Finanšu pārvaldības eksperti aģentūrai Bloomberg teic, ka Portugāles bankas problēmas «liek iepauzēt» visam eirozonas atlabšanas entuziasmam un nobriedusī krīze ir jāatrisina strauji. Fakts, ka tirgus satricināt spēj pat banka, kuras aktīvi ir vien 0,3% apmērā no eirozonas banku kopējiem aktīviem, uzliek jo lielāku atbildību uz ECB kā monetārās savienības jauno finanšu sargsuni. Pēc Bloomberg datiem, Eiropas bankas un apdrošinātāji ECB pārliecināšanai par savu stabilitāti šogad tirgos ar savu vērtspapīru pārdošanu ir ieguvuši 55 miljardus ASV dolāru, kas papildina pērn likviditātes nodrošināšanai jau iegūtos 49,3 miljardus dolāru.
Situāciju jo nepatīkamāku dara fakts, ka Banco Espírito Santo vien pirms dažām nedēļām izlaida akcijas, pirms notika tās finanšu stāvokļa pārbaude. Jaunāko faktu gaismā tas ir trieciens Portugāles finanšu pārraugu uzticamībai. Attiecīgi investorus nav pārliecinājuši arī Portugāles centrālās bankas apgalvojumi, ka ar Banco Espírito Santo likviditāti viss ir kārtībā. Pati banka tirgus spēlētāju nomierināšanai ir atklājusi, ka tās parādsaistības pret citiem grupas uzņēmumiem ir 1,18 miljardi eiro, raksta Bloomberg. Tā arī apgalvo, ka tās pašu kapitāls pēc šovasar notikušās kapitāla piesaistes ir 2,1 miljards eiro virs ECB prasībām.