Noslēgušās starptautiskās robotikas sacensības EUROBOT 2009. Pirmo reizi tajās piedalījās arī Latvija, ko pārstāvēja Latvijas Universitātes Datorikas fakultātes (LU DF) piecu studentu komanda ar nosaukumu H||SE (programmēšanas simbolu šarāde, ko izrunā Horse), informēja LU DF publisko attiecību koordinatore Aija Rozenšteine.
Pēc piektās sacensību kārtas H||SE ieguva 14.vietu starp 44 dalībniekiem no visas pasaules valstīm, uzvarot gan Beļģijas čempionu Kadroid, gan Taivānas un Malaizijas robotus, bet ciešot arī dažas sakāves tehnisku kļūmju un pieredzes trūkuma dēļ.
H||SE komandu veidoja LU DF studenti Jānis Timma, Kaspars Balodis, Aivis Keišs, Rūdolfs Bundulis, Jānis Iraids.
H||SE komandas koordinētājs un «padomnieks» LU DF asoc. prof. Leo Seļāvo izteicis gandarījumu par studentu sniegumu: «Šī bija pirmā reize, kad sacensībās piedalījās Latvijas pārstāvji. Mums tā bija lieliska pieredze, kas, cerams, noderēs gatavojoties turpmākajām sacensībām. Kā komandas padomnieks es izsaku lielu atzinību mūsu puišiem par gatavošanos, dalību un sasniegumiem EUROBOT sacensībās. Uzskatu, ka komanda sniedza stabilu startu un lielisku rezultātu savu iespēju un pieredzes robežās. Visiem mūsu puišiem šovasar jāaizstāv bakalaura darbi, tādēļ dalība sacensībās, kurās citas komandas nereti pārstāvēja pat 10 – 15 cilvēki vecumā no 15 līdz 27 gadiem, viņiem bija nopietns pārbaudījums un snieguma kvalitātes apliecinājums. Dažās valstīs vispirms notika nacionālās sacensības, un tikai divi labākie ieguva tiesības startēt EUROBOTā. Piemēram, Francijas nacionālajās sacensībās piedalās 149 komandas.»
Sacensību uzdevums ir diviem robotiem uzcelt pēc iespējas augstākus torņus - «Atlantīdas tempļus» no zaļas vai sarkanas krāsas elementiem - ripām un dēlīšiem, kas pieejami 2x3m plašā arēnā. Tiem jāprot atrast šos elementus, atpazīt būvlaukumu, kā arī izvairīties no pretinieka robota. Tāpēc veiksmīgs risinājums prasa gan stabilu mehānisku konstrukciju, gan programmatūras risinājumus, kas palīdz robotam saņemt un apstrādāt dažādu sensoru signālus, orientēties un navigēt vidē, kontrolēt motorus un manipulatorus, kā arī izvērtēt situāciju un pieņemt lēmumus.
Pirmo vietu sacensībās saņēma Microb Bot no Francijas. Otrie bija UINCT no Itālijas. Trešie un ceturtie - LostVikings no Norvēģijas un Dynamo no Šveices.