Zibens spēriens maciņā - tā maksu par zemes nomu raksturojusi rīdziniece Sarmīte Rublāne, atceroties 2011. gada jūniju. Toreiz ierasto aptuveni četru latu vietā rēķinā pēkšņi parādījās Ls 19,69 mēnesī. Arī Sarmītes vecāki, kuri dzīvo viņai piederošajā dzīvoklī Džohara Dudajeva gatvē 5, uzskata, ka maksa ir par augstu, tāpēc šie rēķini paliek neapmaksāti, vēsta laikraksts Diena.
Tā darot arī daudzi citi nama iedzīvotāji.
Kā raksta laikraksts, dzīvokļu īpašnieku attiecības ar zemes īpašniekiem ir problēmu kamols, kam joprojām nav izdevies atrast atrisinājumu. Sarunās ar dzīvokļu īpašniekiem noskaidrojies, ka cilvēkiem ir daudz neskaidrību - gan par to, kurā brīdī un no kurienes uzradušies zemes īpašnieki, ja iepriekš apgalvots, ka tādu nav, gan par to, kāpēc mājām piemērītie zemesgabali bieži vien ir daudz lielāki nekā pēc likuma piekrītošā teritorija.
«2000. gadā, kad privatizējām dzīvokli, tika teikts - nākamais solis būs zemes privatizācija, šobrīd neviens nevar pateikt, kad tas būs, bet, kad process sāksies, jums tiks nosūtīts uzaicinājums, tāpat kā par dzīvokļa privatizāciju. Gāja laiks, uzaicinājumu neviens nesaņēma,» Dienai stāstījusi S. Rublāne.
Sākumā par zemes nomu bijuši jāmaksā burtiski santīmi, un iedzīvotāji domājuši, ka šī nauda nonāk pašvaldībai, pēc tam summa pakāpeniski pieaugusi līdz Ls 4,43 mēnesī. Stājoties spēkā jaunām likuma normām, 2011. gada jūnijā rēķinā parādījusies jau minētā summa - Ls 19,69 un namu pārvaldē saņemts paskaidrojums, ka uzradies zemes īpašnieks un turpmāk būs šāda zemes nomas maksa mēnesī, jo noslēgts līgums par 6% gadā no kadastrālās vērtības.
«Ar mājas iedzīvotājiem līgums netika saskaņots, un dzīvokļu īpašnieki tika nostādīti fakta priekšā,» norādījusi S. Rublāne. Vēlāk, kad sasaukta dzīvokļu īpašnieku sapulce un uzrakstīta sūdzība namu apsaimniekotājam, saņemts solījums vienoties par zemāku nomas maksu. Tomēr S. Rublānes mamma Helēna Kauliņa sacījusi - iedzīvotāji gribētu satikt zemes īpašnieku Aleksandru Karpenko vaigu vaigā, taču tas nav izdevies. Tāpat joprojām nav izdevies samazināt mājai piesaistīto zemes platību, jo 4908 m2 ir krietni par daudz. Zemes plānā redzams, ka mājai piemērīts trijstūra veida zemesgabals iekšpagalmā, kuru iedzīvotāji neizmanto.
SIA Rīgas Namu pārvaldnieks kā lielākais namu apsaimniekošanas uzņēmums Rīgā Dienai atzinis, ka piespiedu nomas attiecības ir smaga realitāte 1800 ēku dzīvokļu īpašniekiem. «Tie ir desmitiem tūkstoši RNP klientu, kuri saņem šodienas apstākļiem neadekvātus rēķinus par zemes nomu,» norādījis uzņēmuma Komunikācijas nodaļas vadītājs Krists Leiškalns.
#3/5
Daļa no lielā iekšpagalma piemērīta namam Džohara Dudajeva gatvē 5. Ne Helēna Kauliņa (priekšplānā), ne viņas meita Sarmīte Rublāne nezuskata, ka dzīvokļu īpašniekiem būtu jāmaksā noma par tik lielu zemes platību, kas iedzīvotājiem nav vajadzīga, raksta Diena.