Recesijas apstākļos par trešdaļu pieaudzis to Latvijas uzņēmēju skaits, kuri investējuši Igaunijā, savukārt ziemeļu kaimiņu investoru skaits Latvijā palielinājās tikai par 5%.
To rāda SIA Lursoft pētījums par Latvijas ieguldījumiem Igaunijā un Igaunijas investīcijām Latvijā. «Tā ir sava veida paradoksāla tendence, ka ekonomiskās krīzes dēļ Latvijā strauji saruka darbaspēka izmaksas, bet pašmāju investori tā vietā, lai ieguldītu Latvijā, investīcijas ieguldīja ārzemēs - Igaunijā,» pētījuma secinājumu atklāj SIA Lursoft pārstāvis Ainars Brūvelis. Viņš savu sacīto pamato ar to, ka 2009. gadā Igaunijā bija reģistrēti tikai 1298 investori no Latvijas, savukārt 2011. gada nogalē to skaits jau sasniedza 1886. Vēl vairāk - Latvijas investoru skaits Igaunijā beidzot pārsniedza Igaunijas investoru skaitu Latvijā.
«Latvijā iedzīvotāju ir ievērojami vairāk nekā Igaunijā, taču tikai pēc strauja Latvijas investoru skaita pieauguma Igaunijā 2010. gadā to skaits beidzot pārsniedza ziemeļu kaimiņu investoru skaitu Latvijā,» norāda A. Brūvelis. Viņš nenoliedz, ka ir arī investori, kuri krīzes laikā darbību beidza - gan latvieši Igaunijā, gan igauņi Latvijā, tomēr kopumā jaunpienācēju ir bijis vairāk nekā aizgājēju. «Protams, šajos datos var būt savas nobīdes, jo nav iespējams apkopot visus datus par Latvijā reģistrētajās akciju sabiedrībās notikušajām izmaiņam, kaut arī ir noteikts, ka Uzņēmumu reģistrā obligāti jāreģistrē izšķirošā ietekme - 10% vai vairāk, taču ar šīs normas izpildi nesokas, kamēr Igaunijas Uzņēmumu reģistrā ir atspoguļoti dati arī par akciju sabiedrībām,» datu precizitāti skaidro A. Brūvelis.
Viena lieta ir vietējās izcelsmes investoru darbības paplašināšanās uz kaimiņu tirgu, bet pavisam kas cits, ja kāda valsts startē kā sava veida tramplīns citu valstu investoriem, to var daļēji attiecināt arī uz investoriem no Igaunijas. «Skandināvijas valstu, it īpaši Somijas un Zviedrijas, investori izveido uzņēmumu Igaunijā, pēc tam jau šis Igaunijā reģistrētais uzņēmums iegulda Latvijā, tādējādi Igaunija daudzos investīciju gadījumos ir kā sava veida tramplīns,» tā A. Brūvelis. Kā lielāko tranzītinvestīciju piemēru A. Brūvelis min Swedbank, kura juridiski investējusi no Igaunijas, kaut arī patiesībā investors ir no Zviedrijas. Tas nebūt nav vienīgais piemērs Igaunijas ieguldījumiem Latvijā, kaut arī Latvija kalpo kā tranzītvalsts ieguldījumiem citās valstīs, tomēr daudz mazākā mērā nekā Igaunija.