Phillip Morris Latvia mātes kompānijai Philip Morris International (PMI) jau septīto gadu pēc kārtas ir atzīta par labāko globālo TOP darba devēju.
Šogad PMI bija viens no tikai 15 darba devējiem visā pasaulē, kas par izcilu personāla politiku un praksi saņēma šādu novērtējumu. Starptautiskā līmenī darba devējus katru gadu izvērtē un sertificē neatkarīgi auditori no Nīderlandē bāzētā TOP darba devēju institūta (Top Employers Institute).
Sertifikācijas procesā tiek vērtēta uzņēmumu cilvēkresursu stratēģija un ikdienas prakse, kā arī organizācijas ieguldījums labākas darba vides veidošanā. TOP darba devēju institūts ik gadus vērtē un sertificē darba devējus, pamatojoties uz labākajām un jaunākajām cilvēkresursu pārvaldības tendencēm. Institūta pētījumi un izvērtējums padziļināti aptver tādus faktorus kā pārvaldības un cilvēkresursu stratēģija, darba vide, talantu un spēju attīstības iespējas, karjeras un izaugsmes iespējas, dažādība, vienlīdzība un iekļaujoša pieeja, darbinieku labsajūta un citus.
Kopumā pētījums aptver aptuveni 350 dažāda apjoma procesus un procedūras. Katru gadu īpaša uzmanība tiek pievērsta arī tam, kā darba devēji ņem vērā un ievieš jaunākās cilvēkresursu pārvaldības prakses.
Kā uzsver Sandra Daukšienė, Philip Morris Baltic cilvēku un kultūras nodaļas vadītāja, pandēmijas sekas, karš Ukrainā un mainīgā ekonomiskā situācija pēdējos gados ir būtiski ietekmējusi arī cilvēkresursu vadības stratēģijas visā pasaulē. Tas noveda pie tā, ka Latvijā un daudzās citās valstīs darba ņēmēji atkal saskaras ar bažām par nākotni, nenoteiktību un finansiālās nedrošības risku.
"Labākie darba devēji īpaši rūpējas par darbinieku labklājību, psiholoģisko veselību un konkurētspējīga atalgojuma vai citu finansiālu stimulu nodrošināšanu. Piemēram, sākoties pandēmijai, PMI saviem darbiniekiem un viņu ģimenes locekļiem deva iespēju saņemt savlaicīgu psiholoģisko palīdzību. Un pagājušajā gadā, lai atvieglotu pieaugošo patēriņa cenu slogu darbiniekiem, mēs pat divas reizes paaugstinājām savu darbinieku algas," skaidro S.Daukšiene.
“TOP darba devēju institūta sertifikācija un augstais novērtējums vēlreiz apliecina PMI izcilo cilvēkresursu pārvaldības praksi, kas ierindo mūsu uzņēmumu starp tām pasaules labākajām kompānijām, kas koncentrējas uz globāli daudzveidīga darbaspēka vajadzību apmierināšanu,” norāda S. Daukšienė.
Pēdējos gados Philip Morris kā uzņēmums ir mainījies ļoti strauji, izmainot arī pašu nozari. Pēc S. Daukšienės domām, lielākā transformācija un pārmaiņas uzņēmuma vēsturē ir liels izaicinājums gan esošajiem, gan jaunajiem darbiniekiem.
"Mūsu darbinieki novērtē arī to, ka Philip Morris šobrīd piedzīvo pārvērtības globālā mērogā, kuru mērķis ir radīt no cigarešu dūmiem brīvu pasauli – pasauli, kurā vairs nebūs cigarešu. Šāda vērienīga misija veicina darbinieku motivāciju un palīdz piesaistīt arī jaunus talantīgus darbiniekus. Mainoties, mūsu mērķis ir piesaistīt jaunas kompetences un augt kopā, tāpēc pastāvīgi investējam darbiniekos, veidojam vidi, kurā ikvienam komandas loceklim ir vienlīdzīgas iespējas augt, mācīties un veidot karjeru. Mēs turpinām tiekties pēc izcilības, nodrošinot, ka PMI ir lieliska vieta, kur strādāt, un pastāvīgi izaicinām sevi, lai nodrošinātu unikālu darba vidi un pieredzi saviem cilvēkiem," stāsta S. Daukšienė.
Viņa atzīmē, ka konkurētspējīgākie un labākie darba devēji lielu uzmanību pievērš arī sociālajai atbildībai. Tas ir svarīgi ne tikai dēļ vēlmes veicināt pozitīvas pārmaiņas sabiedrībā, bet arī tādēļ, lai piesaistītu un noturētu darbiniekus. Piemēram, pieaugot klimata pārmaiņu jautājumam, pieaug arī darbinieku interese par darba devēja ietekmi uz dabu.
TOP darba devēju institūts katru gadu rūpīgi pēta, vai un kā darba devēji ņem vērā savu darbinieku dažādības un iekļaujošas cilvēkresursu vadības politikas aspektus. Pēc S.Daukšienės domām, nostiprinot vienlīdzīgas iespējas, darba devēji rada ieguvumus gan darbiniekiem, gan sev.
"Mēs jau daudzus gadus graujam valdošos stereotipus un nodrošinām vienlīdzīgas iespējas ikvienam darbiniekam ikvienā darba cikla posmā neatkarīgi no vecuma, dzimuma, tautības, seksuālās orientācijas, invaliditātes vai ģimenes stāvokļa. Turklāt PMI ir pievienojies Daudzveidības Hartai, kas apvieno organizācijas, kuras cenšas veidot atvērtu un iekļaujošu darba vidi un stiprināt savu sociālo atbildību, stāsta S. Daukšienė.
TOP darba devēju institūts ir dibināts pirms vairāk nekā 30 gadiem, un šo gadu laikā ir kļuvis par starptautisku autoritāti cilvēku resursu pārvaldības prakses sertifikācijas jomā. Institūts ir sertificējis 2 053 darba devēju organizācijas 121 valstī piecos kontinentos. Institūta sertificētie darba devēji pozitīvi ietekmē vairāk nekā astoņu miljonu darbinieku dzīvi visā pasaulē.