Latvijā vismaz 25% strādājošo daļu darba algas saņem neoficiāli, Igaunijā šīs rādītājs ir 20% līmenī, bet Lietuvā nelegālus ienākumus saņem vismaz 29% nodarbināto, liecina speciālistu darba portāla Cvmarket.lv veiktais pētījums.
Aptaujā no visiem Latvijas nelegālo ienākumu saņēmējiem 9% atzina, ka pilnīgi visa alga viņiem tiek maksāta neoficiāli, bet 8% - ka aploksnē saņem algas mazāko daļu un atlikušie 8% - ka algas lielākā daļa tiek izmaksāta, nesamaksājot valstij nodokļus.
Aptaujā, kas divu nedēļu laikā tika veikta visās trīs Baltijas valstīs portālos cvmarket.lv, cvkeskus.ee un cvmarket.lt, 7% procenti Lietuvas respondentu atzina, ka pilnīgi visu algu saņem aploksnē, 12% - ka algas lielākā daļa tiek saņemta oficiāli, bet 10% lielāko ienākumu daļu veido neoficiālā aplokšņu alga. Savukārt Igaunijā 13% respondentu atzina, ka saņem tikai nelegālus ienākumus, bet atlikušie 7% apliecināja, ka algu saņem gan oficiāli, gan arī aploksnē.
«Kā liecina apkopotā informācija SEB Baltijas mājsaimniecību finanšu apskatā, tad 2013. gada pēdējā ceturksnī Igaunijā ir bijusi vislielākā vidējā neto darba samaksa – 785 eiro, kamēr Latvijā un Lietuvā tā bijusi attiecīgi 530 un 524 eiro liela. Atšķirība algu ziņā ir samērā liela, tāpēc cilvēki Latvijā un Lietuvā vairāk meklē iespējas gūt papildu ienākumus, un samērā bieži šādos gadījumos alga pilnā apmērā tiek samaksāta aploksnē,» stāsta speciālistu darba portāla Cvmarket.lv mārketinga menedžere Inga Daliba.
Savukārt, martā publicētais aptaujas Eirobarometrs veiktais pētījums liecina, ka no visām Eiropas Savienības valstīm Latvijā ir vislielākais aplokšņu algas saņēmēju īpatsvars – šādi ienākumi ir 11% Latvijas iedzīvotāju.
Pētījums veikts speciālistu darba portālos Cvmarket.lv, Cvkeskus.ee un Cvmarket.lt, kopā aptaujājot 853 respondentus no visām 3 Baltijas valstīm.