Vidēji akcijām neprognozē ne būtiskus guvumus, ne zaudējumus.
Neskatoties uz to, ka dažādu finanšu aktīvu cenu izmaiņas īsākā termiņā prognozēt ir ļoti grūti, tas tāpat daudzus neattur no šādu paredzējumu izdarīšanas. Dažkārt vidējo tirgus dalībnieku aplēšu apkopošana sniedz ieskatu tajā, kāda ir pārliecība par aktuālo tendenču turpināšanos. Šobrīd liela daļa akciju cenas mēģina paredzēt tuvu esošajam līmenim, kas izceļ visai lielo neskaidrību. Izteikt šādu prognozi ir nosacīti drošāk, jo tad tik būtiski nekļūdīsies nekādā gadījumā, ja uzminētais izmaiņu virziens kā tāds būtu greizs. Tāpat pašreizējās nozīmīgāko akciju tirgu cenu izmaiņu prognozes liek domāt, ka lielākais kāpums šogad jau varētu būt aiz muguras. Vēl var secināt – lielākā daļa uzskata, ka tālākais ceļš uz priekšu būs bedraināks.
Vien neliels pieaugums
Tiek lēsts, ka ASV Standard & Poor’s 500 indekss šo gadu noslēgs pie 2925 punktu atzīmes, kas no šā brīža būtu pieaugums par 1,3%, liecina Thomson Reuters aptaujas rezultāti (50 finanšu iestāžu stratēģu aptaujas rezultātu mediāna). Ja tas piepildīsies, tad visa šā gada skatījumā S&P 500 indeksa vērtība būs palēkusies par 16,7%, kas būtu visai labs sniegums. Jāpiebilst, ka arī līdzīgā aptaujā marta beigās tika gaidīts, ka S&P 500 šo gadu noslēgs pie 2,9 tūkst. punktu atzīmes.Šobrīd analītiķu skatījumu par ļoti pārliecinošu nevarētu saukt arī attiecībā uz nākamā gada pirmo pusi. Vidēji tiek lēsts, ka 2020. gada gada jūnijā S&P 500 indeksa vērtība būs pieaugusi līdz 2,94 tūkst. punktu atzīmei. Tas no šā brīža būtu kāpums vien par 1,85%. Vēlreiz gan jāpiebilst: šādas vidējas aplēses reti kad piepildās - finanšu tirgus ietekmē ļoti liels skaits dažādu faktoru un cilvēki ir visai slikti īstermiņa tendenču paredzētāji, arī profesionāļi, kuriem ir pieeja vislabākajai informācijai. Šajā pašā laikā cilvēkiem, kas dzird šādas prognozes, bieži nav kāda atskaites punkta, kur balstīties. Kad viss ir ļoti mulsinoši, tad jebkurš pārliecinošāks paredzējums var izskatīties ticams.
Dažādi scenāriji
Bez kādiem lieliem pārsteigumiem finanšu stratēģi kā pašu būtiskāko risku pozitīvam cenu attīstības scenārijam min tālāku globālo tirdzniecības karu eskalāciju. Tas var novest pie lēnākas ASV ekonomikas izaugsmes un nepārliecinošākas uzņēmumu peļņas, kas savukārt publiski kotēto kompāniju vērtspapīriem liktu izskatīties pārlieku dārgiem. Akcijām pozitīvi tiek vērtēta ASV Federālo rezervju sistēmas aktivitāte. No tās šogad tiek gaidīti vismaz divi ASV dolāra likmju pazeminājumi. Nospiedošs vairākums akciju stratēģu atzinuši, ka lielāks risks šobrīd esot, ka to akciju cenu prognoze būs tomēr jākoriģē uz leju.
Visu rakstu lasiet 12. jūnija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!