Jūrmalas uzņēmējus un privātpersonas uztrauc izstrādātā detālplānojuma Jūrmalas ielu sarkano līniju korekcijas plāns grozījumu 2. redakcija. Personas, kuru zemesgabalus šis detālplāns skar, baidās, ka pieņemot šo dokumentu pirms jaunā Jūrmalas attīstības plāna, viņi nevarēs savai zemei mainīt zonējumu un pārdot savu īpašumu.
Zemju īpašnieki uzskata, ka viņiem nav bijusi pietiekoša informācija par plāna izstrādi. Sarkano līniju korekcijas vietu saraksts skar 80 zemesgabalus, 14 no tiem ir zemes, kuras nepieciešams atsavināt Dubultu tilta būvniecībai. Daļa zemes pieder pašvaldībai, daļa - valstij, bet lielākā daļa uzņēmējiem un privātpersonām.
Gan privātpersonas, gan uzņēmēji atzīst, ka viņiem nebūtu iebildumu pret zemes pārdošanu pašvaldībai vai valstij, taču neesot nekādas informācijas par to, kā un vai vispār tas notiks. Minētais detālplāns vairumam bijis negaidīts, tādēļ pirms gada savākts vairāk kā 300 parakstu pret šo detālplānu.
„Mana ģimene šeit dzīvo jau kopš 1938. gada. Tagad neko nevaram uzsākt, jo nav zināms, kad to tiltu būvēs. Tilts būtiski ietekmēs mūsu dzīvi jo atradīsies 12 metrus no mūsu īpašuma,” tā zemesgabala Slokas ielā 72 īpašniece Vija Andersone. Viņa atzīst, ka tagad pilnīgi neko nevar uzsākt uz savas zemes, vienīgi zāli nopļaut.
„Uzskatām, ka Jūrmalas domes priekšsēdētājs ilgstoši veic prettiesiskas darbības un būtiski kavē uzņēmējdarbību, tādējādi aizskarot SIA MT tiesības. Turklāt prettiesiski organizējot detālplānojuma izstrādi, sabiedrība netika pietiekoši informēta par grozījumiem,” tā SIA MT valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Visockis, viens no zemesgabala Slokas ielā 67 īpašniekiem. Viņš apgalvo, ka zemesgrāmatā viņa zemei apgrūtinājums nav uzlikts, tādēļ pašvaldība nevarot tik vienkārši izlemt par aptuveni 900 m2 atsavināšanu.
10. jūnijā Administratīvā rajona tiesa nolēmusi pieņemt firmas iesniegumu par domes faktiskās rīcības atzīšanu par prettiesisku. M.Visockis lūdzi arī Reģionālās attīstības un pašvaldības lietu ministram Edgaram Zalānam apturēt detālplānojuma Jūrmalas ielu sarkano līniju korekcijas plāna grozījumus, kā arī izvērtēt Jūrmalas mēra rīcību. Uzņēmējs aicinājis ministru pieņemt lēmumu par Jūrmalas mēra atbrīvošanu no ieņemamā amata.
„Tā kā detālplānojuma grozījumi vēl nav apstiprināti ar pašvaldības saistošajiem noteikumiem un stājušies spēkā, ministrija var pašvaldībai izteikt tikai ieteikuma rakstura norādījumus. Esam lūguši Jūrmalas pilsētas domei sniegt SIA MT skaidrojumu par detālplānojuma Jūrmalas ielu sarkano līniju korekcijas plāns grozījumu procedūras atbilstību normatīvajiem aktiem,” skaidro RAPLM Valsts sekretāre L.Straujuma. Viņa atgādina, ka detālplānojuma apstiprināšanas procedūrai ir piemērojamas noteikumu tiesību normas, kas nosaka, ka lēmumu par detālplānojuma apstiprināšanu vietējā pašvaldība nepieņem, ja detālplānojuma izstrādes gaitā nav panākta tā teritorijā esošo zemes īpašnieku piekrišana jautājumos, kas skar viņu īpašuma tiesības, izņemot gadījumus, ja detālplānojumā ir paredzēta īpašuma atsavināšana valsts un sabiedrības vajadzībām. Turklāt ministrijas pārstāve lūdz sniegt skaidrojumu SIA MT detālplānojuma Jūrmalas ielu sarkano līniju korekcijas plāns grozījumu procedūras atbilstību normatīvajiem aktiem.
„Šāda situācija ir sekas tam, ka, privatizējot zemi, uzreiz nenoteica apgrūtinājumus un iespējamos ielu paplašinājumus, tiltu būves un tamlīdzīgi,” skaidro Jūrmalas mērs Raimonds Munkevics. Viņš uzskata, ka būtu nekorekti tagad solīt zemju īpašniekiem, ka kaut kad 2011. gadā pašvaldība no viņiem atpirks zemi tilta būvniecībai. Pagaidām neesot ne naudas, ne projekta. Visticamāk, ka ar detālplāna Jūrmalas ielu sarkano līniju korekcijas plāns izstrādes gaitu neapmierinātajiem jūrmalniekiem atbildes sniegs Jūrmalas būvvaldes darbinieki.