Pašnodarbināti cilvēki biežāk sevi uzskata par laimīgiem nekā algoti darbinieki, secināts ASV Kolumbijas štata universitātes Pasaules laimes pētījumā.
Pētījumā atklāts, ka pašnodarbinātie, salīdzinot ar algotiem darbiniekiem, savu dzīvi biežāk vērtējuši kā laimīgu gan Ziemeļamerikā, gan Eiropā. Tomēr tas neesot bijis izteikti novērojams attīstības valstīs. Pētnieki skaidro - tas varētu būt saistīts ar to, ka attīstības valstīs pašnodarbinātība nav izvēle, bet gan nepieciešamība.
Tāpat pētījumā secināts, ka laimīgāki parasti ir bagāti cilvēki, tomēr tas ir tikai viens laimes sajūtas aspekts. Bieži vien nelaimīgi iedzīvotāji bijuši valstīs, kurās ir ierobežotas personīgās brīvības un izplatīta korupcija.
Laimes sajūtu samazina bezdarbs, taču tas nenotiek tāpēc, ka ir zaudēts ienākumu avots, bet gan tāpēc, ka samazinās cilvēka pašnovērtējums un trūkst pierastās sociālās dzīves, teikts pētījumā.
Augsta bezdarba apstākļos laimes sajūtu samazina darba iegūšana, jo cilvēks pārdzīvo par iespēju to, secināts pētījumā. Laimes sajūtu ietekmē arī ticība līdzcilvēkiem, vienlīdzība sabiedrībā un garīgā veselība.
Pētījumā secināts, ka Eiropā un ASV pieaugusī nevienlīdzība samazinājusi arī abos reģionos dzīvojošo cilvēku laimes sajūtu. Šis efekts bijis spēcīgāks Eiropā.
«Iekšzemes kopprodukts (IKP) ir svarīgs, taču tas nav vienīgais aspekts [kas ietekmē cilvēku laimes sajūtu]. Īpaši tas novērojams attīstības valstīs, kur liela daļa cilvēku nespēj apmierināt savas vajadzības. Izņemot galīgi nabadzīgas valstis, laimi vairāk ietekmē cilvēku savstarpējās attiecības nekā nauda,» teiks pētījumā.
Savukārt pasaulē laimīgākie cilvēki dzīvo Skandināvijā, bet latvieši savu dzīvi vērtē sliktāk nekā Irākas iedzīvotāji. Latvija pētījumā ierindojusies 105 vietā (no 156 vietām), bet kaimiņvalstis Lietuva un Igaunija - attiecīgi 60 un 72. Vislaimīgākie bijuši Dānijas, Somijas, Norvēģijas, Nīderlandes un Kanādas iedzīvotāji, bet nelaimīgākie cilvēki apdzīvo Togo.