Pasaules sākotnējo publisko piedāvājumu jeb Initial Public Offering (IPO) tirgū, kurā uzņēmumi pirmo reizi biržā piedāvā pirkt to akcijas, šī gada otrais ceturksnis uzrādījis ļoti līdzīgu, lai arī nedaudz zemāku aktivitāti kā pērnā gada otrajā ceturksnī, bet pirmajā pusgadā kopumā gan ir vērojams jūtams kritums.
Proti, pasaulē šī gada pirmajos sešos mēnešos tika īstenoti 615 IPO darījumi, kas ir par 5% mazāk kā pagājušā gada salīdzināmā periodā (647), bet šo IPO darījumu piesaistītās investīcijas samazinājās pat par 36%, uzrādot kritumu no 95,6 miljardiem ASV dolāru pagājušā gada pirmajā pusgadā līdz 60,9 miljardiem šogad.
Jāsecina, ka IPO pasaules tirgi turpina lejupslīdi, ko nosaka lēnā ekonomiskā izaugsme pasaulē, ierobežojoša Centrālo banku monetārā politika un joprojām spēcīgie ģeopolitiskie riski - karš Ukrainā un arī saspīlējums ASV un Ķīnas attiecībās, kurās tiek runāts par ekonomiskās sadarbības nošķiršanu (“decoupling”).
Tehnoloģijas nomaina enerģētiku kā populārākā nozare
Tomēr arī zemā IPO aktivitātē var saskatīt interesantas tendences un lielākā no tām ir tehnoloģiju sektora atgriešanās IPO darījumu līderpozīcijās. Proti, pērn pirmajā pusgadā pēc investīciju apjoma IPO darījumos līderpozīcijās bija enerģētikas uzņēmumi, kas būtiski ieguva no enerģijas cenu pieauguma un spēja izmantot īsto brīdi iziešanai publiskā tirgū.
Šogad enerģijas cenas kļūst mērenākas un krītas arī IPO aktivitāte enerģijas sektorā, kamēr tehnoloģiju nozares atgūst investoru uzticību. Statistika parāda, ka pagājušā gada pirmajos sešos mēnešos enerģētikas nozare piesaistīja pat 29% visu IPO investīciju, bet šogad vairs tikai 14%. Tehnoloģiju sektors, savukārt, no 17% pagājušā gada pirmajā pusgadā savu tirgus daļu IPO investīciju apjomā šogad ir audzējis līdz 23%.
Tehnoloģiju sektoru tuvākajā laikā virzīs arī mākslīgā intelekta risinājumu attīstība, kas noteikti nesīs jaunas un investoriem aizraujošas ieguldījumu iespējas jaunos uzņēmumos. Šī ir nozare, kuras potenciālu ir pat grūti novērtēt un tā visdrīzāk arī IPO tirgos jau tuvā nākotnē var radīt ievērojamu pieprasījumu līdzīgi kā tas bija e-komercijas pirmsākumos.
Pasaules IPO kartē iezīmējas jauni darījumu centri
Zemāka tirgus aktivitāte ļauj izcelties tradicionāli mazāk ievērotiem globālajiem darījumu centriem. Pēc IPO darījuma skaita šogad lielākā birža pasaulē nav nedz kāda ASV vai Ķīnas birža, bet gan Indijas Nacionālā un Bombejas birža (BSE un SME), kurā īstenoti 80 IPO darījumi, kurai seko Ķīnas Šeņdžeņas (SZE un Chinext) birža ar 70 darījumiem un Šanhajas (SSE un STAR) irža ar 62 darījumiem. Pēc piesaistīto investīciju apjoma gan lielākā šī gada pirmajos sešos mēnešos ir Šanhajas birža ar 17,3 miljardiem ASV dolāru, kurai seko Šeņdžeņa ar 12,6 miljardiem un slavenā ASV NYSE birža ar 5,9 miljardiem ASV dolāru IPO darījumos.
Interesanti, ka pasaules 10 pēc IPO darījumu skaita aktīvāko biržu skaitā šī gada pirmajā pusgadā nav nevienas Eiropas biržas, bet, skatoties pēc IPO piesaistīto investīciju apjoma, desmitniekā kā noslēdzošā iekļūst Itālijas birža, bet vienpadsmitā ir Šveices SIX birža. Proti, šīs biržas apsteigušas parasti prominentos darījumu centrus Londonā, Frankfurtē vai Parīzē.
Darījumu vērtējumi kļūst pamatotāki
Pēc IPO-darījumu akciju cenas šobrīd signalizē, ka tirgū vairs nav tik daudz nepamatota optimisma un tas kļūst stingrāk sakņots reālistiskās tirgus gaidās. Redzam, ka, piemēram, uz šī gada 19. jūniju, 32% šī gada pirmajā pusē īstenoto IPO darījumu akciju cena pēc IPO kotācijas sākšanas bija kritusies. Savukārt, 2022. gadā salīdzināmā periodā pēc IPO darījumiem cena bija kritusies pat 45% gadījumu, kas norāda, ka šogad uz IPO tirgu uzņēmumi un investori jau dodas ar reālistiskāk noteiktiem vērtējumiem.
Investori vēro Centrālo banku politiku un inflāciju
IPO darījumus arī turpmāk šogad lielā mērā ietekmēs Centrālo banku lēmumi par bāzes procentu likmēm. Aprēķins ir vienkāršs – ja tās turpinās augt, investīciju tirgos likviditātes vai pieejamo naudas līdzekļu būs mazāk un attiecīgi, investori būs izvēlīgāki ieguldīt IPO darījumos un meklēs augstāku ienesīgumu. Tas visdrīzāk samazinās IPO skaitu, jo tirgū veiksmīgi nonāks tikai pārliecinošākie uzņēmumi. Tāpat jāņem vērā, ka valdošā inflācija ietekmē vairuma uzņēmumu nākotnes ieņēmumu projekcijas, jo līdz ar inflāciju, krītas patērētāju pirktspēja. Šī tendence dažādas nozares ietekmē atšķirīgi – ne visur patērētāji var atļauties taupīt.
Tas pats attiecas uz Latvijas uzņēmumiem, kas domā par savu akciju kotācijas uzsākšanu. Tas joprojām ir iespējams arī esošajos apstākļos, taču jāņem vērā, ka brīvu un lētu līdzekļu starptautiskā tirgū ir kļuvis mazāk un investori ir izvēlīgāki. Turklāt, procentu likmēm pieaugot, investori arī meklē augstāku akciju atdevi, proti, šobrīd tirgū ir iespējams labi nopelnīt arī ar zemu risku, jo aug noguldījumu un obligāciju atdeves procenti, kas nozīmē, ka no samērā riskantiem darījumiem, kas ir ieguldījumi akcijās, investori gaida augstāku peļņu. Attiecīgi, šobrīd Latvijas uzņēmumu investīciju izdevīguma stāstam ir jābūt īpaši pievilcīgam. Tas attiecas arī uz to valsts uzņēmumu akcijām, kuras, iespējams, tiek plānots kotēt biržā pārskatāmā nākotnē.