Lai gan iespēja piedalīties vēlēšanās, izmantojot internetu, nevis dodoties uz vēlēšanu iecirkni, daudziem šķiet ērta un XXI gadsimtam atbilstoša, tomēr rada arī bažas par vēlētāju datu drošību un vēlēšanu rezultātu viltošanas novēršanu. Arī starptautiskā pieredze nav viennozīmīgi vērtējama, jo informācijas tehnoloģiju (IT) speciālisti uzskata, ka pasaulē vēl nav izveidota interneta vēlēšanu sistēma ar 100% drošības līmeni, raksta laikraksts Diena.
Satiksmes ministrijas koncepcijā par elektroniskās balsošanas ieviešanu aplēsts, ka i-vēlēšanu sistēmas izveide un uzturēšana laikā no 2013. līdz 2015. gadam izmaksās 1,78 miljonus latu, norāda laikraksts.
IT speciālistu vidū gan pastāvot uzskats, ka šobrīd Latvijā vispār tiek apspriests interneta vēlēšanu (i-vēlēšanu) variants, kam ir diskutabls drošības līmenis.
«Interneta vēlēšanu koncepcija šobrīd tiek virzīta ļoti intensīvi, un mēs baidāmies no spēka, kas tiek pielikts, lai to īstenotu,» teicis LU profesors, IT jomas eksperts Jānis Bičevskis.
Vājākais procesa elements, pēc profesora paustā Dienai, esot lietotāja dators, kas visbiežāk ir nepietiekami aizsargāts un var būt inficēts. Datorvīruss var gan inficēt, gan arī modificēt balsošanas programmu. Šādi gadījumi jau reģistrēti, piemēram, pēc Igaunijas i-vēlēšanām kāds vēlētājs bija piefiksējis lietotni, kuru pēc ārējām pazīmēm nevarēja atšķirt no īstās Igaunijas i-vēlēšanu sistēmas lietotnes.
Ļaundaru instalēta programma, kas, piemēram, var būt speciāls vīruss ar ļoti īslaicīgu darbības laiku, varot arī nomainīt vēlētāja balsojumu un pēc «padarītā» pazust no datora, neatstājot pēdas par savu klātbūtni.
Datorzinātnieks Madars Virza Dienai paudis, ka niecīgie ieguvumi no interneta vēlēšanām neatsver riskus demokrātijai, kaut vai tādēļ, ka ir maz iespēju realizēt tradicionālo vēlēšanu novērotāju funkcijas.
M. Virza kā pētnieks pašlaik darbojas Masačūsetsas Tehnoloģiskajā institūtā (MIT), kas ir viena no TOP 3 pasaules tehniskajām augstskolām. Viņa zinātnisko darbu vadītājs profesors Rons Rivests, kurš ir viens no pasaules līmeņa ekspertiem ar i-vēlēšanām saistītajos jautājumos, paudis viedokli, ka sistēmu piegādātāji, apgalvojot, ka atrisinājuši interneta vēlēšanu drošības problēmas, maldina gan sevi, gan citus, respektīvi, izstrādātāji radījuši preci un tā jārealizē, lai pelnītu, raksta laikraksts.