Šā gada pirmajos deviņos mēnešos pārtikas un lauksaimniecības preču eksports pieaudzis par 111.9 miljoniem Ls – no 366 miljoniem Ls pērn deviņos mēnešos līdz 478 miljoniem Ls šogad, liecina Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) apkopotā informācija.
Dati ir priecējoši, atzīst LTVC vadītāja Ingūna Gulbe. Nozīmīgākās partnervalstis eksportā ir Lietuva, Krievija un Igaunija, savukārt eksportētākie produkti – pilnpiens un cigaretes uz Lietuvu un brendijs uz Krieviju. Tāpat pērn ievērojami pieaudzis dzīvo cūku eksports uz NVS, par nozīmīgu eksporta partnervalsti kļuvusi Baltkrievija, parādījies tāds jauns tirgus kā Maroka, kur tiek realizēti graudi un piena produkti.
Atšķirībā no iepriekšējiem gadiem šogad eksports uz tā saucamajām vecajām ES dalībvalstīm pārsniedz eksportu uz NVS. I. Gulbe uzsver, ka šobrīd labas izredzes Eiropā ir Latvijas zivrūpniekiem, jo mainās patēriņa struktūra, vērojams pirktspējas samazinājums un Eiropā kļūst populāri zivju konservi.
Par 119 miljoniem Ls šogad pieaudzis arī pārtikas un lauksaimniecības preču imports. Nozīmīgākās importētājvalstis ir Lietuva, Polija un Igaunija, bet nozīmīgākie importa produkti cigaretes no Lietuvas, atvēsināts lasis no Zviedrijas un sojas spraukumi no Holandes. Pretstatā līdzšinējām tendencēm šogad pirmoreiz, kā atzīmēja I. Gulbe, palielinājies imports no NVS valstīm, kas audzis par 7 %, bet tā vērtība par 37 %. Pirmoreiz izveidojušās tā saucamās šķēres, kad Latvija kļuvusi par izejvielu tranzītvalsti – tās tiek ievestas un eksportētas tālāk, lai gan līdz šim pamatā ievestās izejvielas tika izmantotas ražošanā un tām tika radīta pievienotā vērtība.
Pēc LTVC datiem, sarucis no Lietuvas ievestā siera apjoms, tāpat samazinājies augļu, dārzeņu un ziedu imports no Holandes, savukārt audzis cūkgaļas imports no Vācijas.