Transportlīdzekļu vadītāju apmācību kupona vērtību palielinās no 350 latiem uz 470 latiem, atbilstoši pašreizējai situācijai tirgū, tā paredz šodien valdībā apstiprinātie grozījumi.
Šobrīd viena bezdarbnieka transportlīdzekļa vadīšanas apmācībai kupona vērtībai noteikta likme līdz 7 latiem par mācību stundu, kopā nepārsniedzot 350 latu. Taču, tā kā ir pieaugušas Ceļu satiksmes drošības direkcijas pakalpojumu izmaksas, kupona vērtības apmērs vairs neatbilst reālajām pakalpojuma izmaksām, norādīts likumprojekta anotācijā.
Izmaksas sadārdzinājusi arī apmācību ilguma pagarināšana par 21 mācību stundu, ko Nodarbinātības valsts aģntūra (NVA), atbilstoši izglītības iestāžu ieteikumiem, darīja, lai bezdarbnieki pilnvērtīgāk spētu apgūt transportlīdzekļu vadītāju apmācības un sagatavotos kvalifikācijas eksāmenam.
Darbības programmas «Cilvēkresursi un nodarbinātība» apakšaktivitātes «Bezdarbnieku un darba meklētāju apmācība» 2. kārtas ietvaros attiecībā uz transportlīdzekļu vadītāju apmācību organizēšanu arī noteikts pārejas noteikums, paredzot, ka izmaiņas kuponu vērtībā neattiecas uz līgumiem, kas līdz šo grozījumu spēkā stāšanās dienai ir noslēgti starp NVA un izglītības iestādēm par bezdarbnieku apmācību. Tāpat arī noteikumos paredzēts, ka projekta ietvaros drīkst izmaksāt avansa maksājumus ne vairāk kā 50% apmērā no līguma summas.
LM norāda, ka papildu finansējums šī pasākuma īstenošanai nebūs nepieciešams, jo izmaksas jau iepriekš tikušas plānotas, ņemot vērā vidējās izmaksas uz vienu iesaistāmo pasākumā, kas ir 520 lati (470 Ls (vidējās kupona izmaksas pasākumā mēnesī) + 50 Ls (vidējais stipendijas apmērs mēnesī)).
Avansa paredzēšana finansējuma saņēmējam ir būtiska, lai netiktu ierobežota valsts izglītības iestāžu iespēja piedalīties apmācību pakalpojumu iepirkumos, jo to rīcībā nav pietiekamu brīvu līdzekļu, lai veiktu maksājumus uz priekšu.
Tā kā bezdarbnieku apmācība prioritārajās nozarēs ir jauna aktivitāte, finansiāla atbalsta sniegšana darba devējiem ir nozīmīga, lai tie varētu nodrošināt bezdarbnieku kvalitatīvu apmācību, jo īpaši tāpēc, ka viena mēneša apmācībai netiek nodrošināts finansiāls atbalsts bezdarbnieka darba samaksai. Avansa apmēra noteikšana novērstu risku nekvalitatīva pakalpojuma saņemšanai nepietiekamu resursu dēļ, norāda Labklājības ministrija.
Avansa maksājums paredz praktiskās apmācības izmaksas ne vairāk kā 200 latu apmērā par viena bezdarbnieka apmācīšanu. Vidējais finansējuma apmērs uz vienu iesaistāmo profesionālā apmācībā, pārkvalifikācijā vai kvalifikācijas paaugstināšanā tiek plānots 851 latu apmērā, neformālajā izglītības ieguvē – 391 Ls apmērā, bet praktiskajā apmācībā prioritārajās nozarēs – 1020 latu apmērā.
Kopumā šim mērķim paredzēts novirzīt 638 tūkst. latus 2014. gadā un 635 tūkst. latus 2015. gadā.