Pelnošākie Latvijas uzņēmēji 2012.gadā bija informācijas tehnoloģiju nozares uzņēmējs Arnis Riekstiņš, finanšu nozarē strādājošais Oļegs Fiļs un degvielas nozarē strādājošais Argods Lūsiņš, liecina žurnālistu Lato Lapsas un Kristīnes Jančevskas, kā arī žurnāla Kapitāls, SIA Lursoft IT un finanšu korporācijas Laika stars pētījums.
Riekstiņš, kurš ir līdzīpašnieks bezvadu interneta maršrutēšanas iekārtu un programmatūras izstrādātājā SIA Mikrotīkls, pērn nopelnījis 8,11 miljonus latu.
AS ABLV Bank līdzīpašnieks Fiļs pērn nopelnījis 7,2 miljonus latu. Savukārt 2011.gada saraksta līderis, uzņēmuma Kurzemes degviela saimnieks Lūsiņš pērn nopelnījis 6,75 miljonus latu.
Ceturtajā vietā ar nopelnītiem 6,72 miljoniem latu sarakstā ierindojies AS Rietumu banka līdzīpašnieks Leonīds Esterkins, piektajā vietā ar nopelnītiem 6,27 miljoniem latu ierindojies otrs ABLV Bank līdzīpašnieks Ernests Bernis.
Sestajā vietā ar nopelnītiem 5,58 miljoniem latu ierindojas lauksaimniecības kompānijas AS Agrolats Holding līdzīpašnieks Jons Paškausks, septītajā vietā ar nopelnītiem 5,48 miljoniem latu - farmācijas holdinga Repharm līdzīpašnieks Josifs Apts, bet astotajā vietā ar nopelnītiem 3,98 miljoniem latu - bijušās SIA Nelss holdings līdzīpašnieks Uldis Asars.
Devītajā vietā 2012.gada pelnītāju sarakstā ar nopelnītiem 3,52 miljoniem latu ierindojies Rietumu bankas akcionārs Arkādijs Suharenko, bet desmitajā vietā ar nopelnītiem 3,22 miljoniem latu - SIA Finanšu restrukturizācijas risinājumi īpašnieks Armands Strods.
Sarakstu noslēdz un 100.vietā ierindojies SIA E. Gulbja laboratorija līdzīpašnieks Didzis Gavars, kurš pērn nopelnījis 456 186 latus.
Pētījuma autori norāda, ka sarakstā atrodami trīs uzņēmēji, kuri lielāko pelnītāju sarakstā ir kopš 2004.gada. Kā līderis tiek minēts Esterkins, kura peļņa pēdējos deviņos gados lēsta 53,56 miljonu latu apmērā. Viņam seko Suharenko, kurš deviņu gadu laikā nopelnījis 28,17 miljonus latu, bet trešais lielākais pelnītājs pēdējos deviņos gados ir Rīgas brīvostas stividorkompānijas Strek lielākais līdzīpašnieks Mihails Gaņevs, nopelnot 19,27 miljonus latu.
Saraksts veidots, balstoties uz Lursoft datubāzē apkoptajiem Uzņēmumu reģistrā iesniegtajiem kompāniju gada pārskatiem. Saraksts parāda nevis uzņēmēju kā fizisku personu saņemtos ienākumus no viņu īpašumā esošām kapitāldaļām, bet gan 2012.gadā gūtās peļņas un ciesto zaudējumu daļu, kas atbilst viņu īpašumā esošo kapitāldaļu daudzumam, kāds tas bijis saskaņā ar uzņēmumu dalībnieku un akcionāru reģistriem.
Pētījuma veidotāji norāda, ka saraksts var būt nepilnīgs, jo daudzi uzņēmumi līdz pētījuma publicēšanai nebija iesnieguši uzņēmumu gada pārskatus - lielajiem uzņēmumiem tas jāveic līdz 1.augustam.