Mīti un sazvērestības teorijas, kas nāk komplektā ar absolūtu neuzticēšanos valsts institūcijām, raksturo lielas sabiedrības daļas viedokli. To apliecina arī jaunākā sabiedriskās domas aptauja, kuru veica SKDS, tajā noskaidrots, ka lielākā daļa respondentu uzskata, ka godīgā ceļā Latvijā nav iespējams kļūt bagātam.
Gribētos teikt, ka šāds viedoklis varēja dominēt mežonīgā kapitālisma laikā deviņdesmito gadu vidū un beigās. Taču vairāk nekā 25 gadus pēc neatkarības atjaunošanas uzskats, ka savā valstī bagāts var kļūt, tikai krāpjoties un zogot, ir visai traģisks. Šāds viedoklis, jādomā, sakņojas negatīvajā pieredzē par to, kā notika privatizācija, kas tiešām bija netīrs process, un daudzajos korupcijas skandālos. Tajā pašā laikā nav pamata uzskatīt, ka mūsdienās tikai tā var tikt pie turības. Lai tie nebūtu tikai tukši apgalvojumi, minēšu dažus piemērus, kas ir nevis izņēmumi, bet apstiprina likumsakarības.
Vispirms jau jārunā par daudzajiem Latvijas jaunuzņēmumiem, kas darbojas ar ļoti atzīstamiem finansiāliem panākumiem, kuru pamatā nav nedz blēdības ar nodokļiem, nedz kādas citas mahinācijas. Piemēram, Latvijas audio tehnoloģiju jaunuzņēmums Sonarworks, kura izstrādāto sērijas Reference programmatūru lieto vairāki tūkstoši studiju visā pasaulē, sākot no radošiem entuziastiem līdz pat augstākā līmeņa studijām, ar to darbojas tādi mūziķi kā Maroon 5, Coldplay, Lady Gaga u.c. Tas piecu gadu laikā ir piesaistījis investīcijas divu miljonu apmērā.
Tāpat var minēt Latvijas uzņēmumu Printful, kas nenoliedzami ir veiksmes stāsts. Dienas Biznesa izdevumā Miljonārs, kur apkopoti 100 Latvijas turīgākie cilvēki, pirmajā vietā ierindojas komunikāciju tehnoloģiju uzņēmuma Mikrotīkls īpašnieks Arnis Riekstiņš, kurš nav iesaistīts nekādās kādreizējās privatizācijas shēmās, nav padomju laiku funkcionārs un neblēdās ar nodokļiem. Tā vietā Arnim Riekstiņam ir augsts intelekts un bizness ar lielu pievienoto vērtību.
Jāteic, ka mūsdienās finansiāli veiksmīgākie ir tie biznesi, kuru pamatā ir inovācijas un intelekts. Domāju, ka daudzo sekmīgo jaunuzņēmumu īpašnieki, kas varbūt vēl negozējas miljonāru topos, bet noteikti ir uzskatāmi par turīgiem cilvēkiem, tikai pasmaidītu par apgalvojumu, ka godīgā ceļā bagāts nevar kļūt. Jo viņu uzņēmumi pārliecinoši pierāda ko citu. Neviens jau negrasās noliegt, ka daudzi uzņēmēji savu personīgo pārticību balsta nenomaksātos nodokļos, taču tas noteikti nav priekšnoteikums, lai Latvijā kļūtu bagāts.
Finansiālā ziņā visnotaļ labi klājas arī, piemēram, maizes ceptuves Lāči īpašniekam Normundam Skauģim, kurš darbojas tikai baltajā ekonomikā. Līdz ar to jāteic gana skarbi: jo mazāk intelektuāls bizness, jo grūtāk izdzīvot; jo bizness ir ar augstāku pievienoto vērtību un inovācijās balstīts, jo lielāka peļņa un iespējas absolūti godīgi tikt pie turības. Tas gan nenozīmē, ka balto apkaklīšu noziegumi izzudīs, tādi ir visā pasaulē. Taču likumpārkāpumi ir izņēmums, nevis norma.