A/s Liepājas metalurgs akcionārs Kirovs Lipmans pārmet uzņēmuma tiesiskās aizsardzības procesa administratoram Haraldam Velmeram un uzņēmuma vadībai tīšu bezdarbību, lai novestu rūpnīcu līdz likvidācijai. Savukārt H.Velmers norāda – patiesa vēlme glābt uzņēmumu būtu tūlītējs aizdevums nevis publiska retorika.
«Jau ir pagājis turpat vesels mēnesis kopš tiesiskās aizsardzības procesa spēkā stāšanās, bet neviena no atbildīgajām personām – ne H. Velmers, ne G. Vilnītis – nav izpildījuši solījumus par uzņēmuma ražošanas atjaunošanu. Pretēji labiem uzņēmuma pārvaldības principiem pēdējā mēneša laikā uzņēmumā ir turpināta mantas izsaimniekošana un iztirgošana, ko ar savu bezdarbību ir veicinājusi uzņēmuma vadība,» paziņojumā presei pauž K.Lipmans.
Izņemot jau pirms TAP plāna apstiprināšanas pārdoto uzņēmumu Sātiņi energo LM, nekas cits nav pārdots vai zudis, savukārt uzsver LM tiesiskās aizsardzības procesa administrators Haralds Velmers. Pēc viņa teiktā, joprojām notiek uzņēmuma mantas pārvērtēšana, ik dienas darbā ierodas vairāk nekā 300 cilvēki, kuri uztur ražošanas iekārtas darba kārtībā un kuri par to saņem algu.
«Vienīgais veids, kā glābt uzņēmumu, ir ieskaitīt naudu. Neviens no šiem glābējiem, kas sevi par tādiem dēvē, nav pat izrādījis vēlēšanos ieguldīt! Vai Lipmana kungs caur presi gatavojas ieguldīt desmit miljonus?» sašutis administrators. Viņš uzsvēra, ka naudas gādāšana plāna izpildei nav administratora pienākums, bet gan paša uzņēmuma, tostarp akcionāru. Turklāt šobrīd tiek prasītas nevis tūlītējas investīcijas, bet gan aizdevums.
«Ir kļuvis skaidrs, ka neviens cits šiem cilvēkiem neuzticēs 10 miljonus latu, kurus ir nepieciešams investēt uzņēmumā. Savukārt administrators visu šo nedēļu laikā nav atradis pāris stundas brīva laika, lai tiktos un pārrunātu uzņēmuma glābšanu ar vienīgo reālo investoru – Kirovu Lipmanu, kurš jau vienreiz ir attīstījis Liepājas metalurgu un ir apliecinājis gatavību investēt uzņēmumā arī šoreiz. Šāda rīcība rada pamatotas bažas par uzņēmuma vadības patiesajiem nolūkiem un apliecina administratora līdzšinējos publiskos apgalvojumus par mērķi novest uzņēmumu līdz maksātnespējai un likvidācijai!» teikts K.Lipmana paziņojumā.
«Es kā administrators gaidu saskaņošanai līgumu, ar kuru Lipmana kungs aizdos uzņēmumam naudu,» skaidro H.Velmers. Viņš uzsver, ka katra diena, kad tiek vilcināta TAP plāna izpilde, nes kreditoriem jaunus zaudējumus. Šobrīd netiek maksāti arī plānā paredzētie procentu maksājumi kreditoriem. Līdz 30.septembrim bija paredzēts ieguldīt 10 miljonus latu, oktobrī summa sasniegs jau 25 miljonus latu. Līdz gada beigām tā būs 37 miljoni latu.
Administratora rīcībā ir arī vienošanās kopija līgumam, ko noslēdza S.Zaharjins un I.Segals ar Dalpolymetal pārstāvi E.Janakovu. Taču vienošanās rada skepsi, jo 18 miljoni latu tiek solīti kā aizdevums pret abu akcionāru akcijām, turklāt tiek prasīti arī TAP plāna grozījumi. Tā kā tā ir mazāk nekā puse no nepieciešamās summas, H.Velmers šaubās, vai kreditori piekritīs šiem nosacījumiem.
«Ir saprotams K. Lipmana kunga stress, taču pieļauju, ka varbūt nav īstas skaidrības, ko nozīmē tiesiskās aizsardzības process. Tā ietvaros administratora uzraudzībā uzņēmumam un tā akcionāriem, tostarp arī viņam, ir iespēja strādāt. Kreditori apņemas likt uzņēmumu mierā, ja tas rīkosies atbildīgi un spers pareizos soļus darbības atjaunošanā atbilstoši uzņēmuma izstrādātam un kreditoru apstiprinātam plānam. Akcionāram ir visas tiesības piedalīties uzņēmuma pārvaldē. Ar TAP plāna apstiprināšanu uzņēmuma pārvaldes institūciju darbība nav apturēta. Viņš kā uzņēmuma akcionārs var rosināt un piedalīties uzņēmuma pamatkapitāla palielināšanā vai aizdot tam naudas līdzekļus nepieciešamajā daudzumā TAP plāna izpildē. Esmu uzņēmumu uz to jau aicinājis.
Atliek tikai atkārtoti aicināt Liepājas metalurga akcionārus būt konstruktīvākiem. Diemžēl nav TAP administratora spēkos viņus samierināt,» piebilst H.Velmers.
Solis tuvāk TAP plānā paredzētajam ir uzņēmuma valdes gatavība papildināt ārkārtas akcionāru sapulces dienaskārtību, iekļaujot jautājumu par pamatkapitāla palielināšanu, atklāj H.Velmers. Atbilstoši plānam, pamatkapitāla palielināšana notiks uz nenodrošināto kreditoru dzēsto prasījumu rēķina, kapitalizējot pusi parāda. Parāda kapitalizācija paredzēta arī iespējamā investora aizdevumam, taču šis jautājums joprojām ir neskaidrs. Ārkārtas akcionāru sapulce, kā jau iepriekš ziņots, paredzēta 30.oktobrī.