Kopš marta zemākajiem punktiem ASV akciju cena, vērtējot "Standard & Poor's 500" indeksa vērtības izmaiņu, uz bezprecedenta ekonomikas kraha fona ir palēkusies jau vairāk nekā par 50%. Vienlaikus septembra sākums finanšu tirgiem nav bijis tas pats pārliecinošākais, kas liek divreiz pārdomāt par agrākā pieauguma stāsta patieso spožumu.
Varenajam akciju pieaugumam palīdzējuši valdību atbalsta pasākumi un centrālo banku stimuli. Tāpat, ekonomikām atveroties, makroekonomiskie rādītāji bijuši mazāk slikti, kas savukārt tirgus dalībniekos radījis papildu pārliecību par to, ka akciju tirgus augšupeja var turpināties ilgāk un par to, ka pasaules tautsaimniecība ātrāk spēs atgriezties pirmskrīzes līmenī.
"Luminor" Ieguldījumu stratēģis Vitālijs Siļvestrovs vēl piebilst, ka ASV centrālā banka nupat ziņojusi, ka būtiski maina savu politiku un vairs tik ļoti necentīsies iegrožot inflāciju. "Faktiski tas nepieciešamības gadījumā tai dod iespēju radīt jaunu likviditāti vēl plašākā apmērā. Turklāt, pretstatā Eiropai, jaunu Covid-19 gadījumu skaits ASV ir sācis sarukt. Visi šie faktori palīdzēja "S&P 500" akciju indeksam uzlēkt līdz jaunam vēsturiski visaugstākajam līmenim, palielinot atšķirību starp akciju tirgus sniegumu ASV un pārējās pasaules daļās," norāda "Luminor" eksperts.
Mānija un pārmērības
Viņš arī izceļ investoru, viņaprāt, pārmērīgi augsto interesi par tā saucamajām FANMAG (Facebook, Amazon.com, Netflix, Microsoft, Apple, Google) un "Tesla" akcijām, ko neattaisnojot ne šo uzņēmumu izaugsmes prognozes, ne citi ekonomikas pamatrādītāji. "Augusta notikumi spilgti liecina par eiforiju tirgū. Ja 250 miljardus ASV dolāru vērtas kompānijas cena trīs nedēļu laikā pieaug vairāk nekā par 80%, nav izziņoti kādi īpaši jaunumi un pasaules lielākā uzņēmuma akcijas pakāpjas gandrīz par 40% (salīdzinājumā ar jūlija beigām), bet tā tirgus kapitalizācija sasniedz 2,2 triljonus ASV dolāru, nav jābūt investīciju ekspertam, lai saprastu, ka gandrīz noteikti šo cenu virzību nosaka nevis racionāls investīciju process, bet gan galvenokārt spekulatīvi iemesli un mānija," uzskata V. Siļvestrovs.
Viņš skaidro, ka mānijas tirgu pārņem reti, un kā vienu no nesenākajiem un spilgtākajiem piemēriem šādai uzvedībai varot minēt bitkoina cenas lēcienu 2017. gada nogalē. "Nevar noliegt, ka šādās situācijās var salīdzinoši viegli pavairot savu bagātību, jo cenu attīstība notiek tikai vienā virzienā, un izmaiņas norit neticami ātri. Taču no ilgtermiņa perspektīvas viedokļa iesaistīšanās šādā "zelta drudzī" bieži vien neatmaksājas, jo cenu izmaiņas nosaka nevis racionāli tirgus faktori, bet gan īstermiņa apsēstība un alkatība, kas liek pieņemt, ka arī nākotnē pircēju būs vairāk nekā pārdevēju. Līdz ar to investori, kas izlemj pievienoties mānijai, būtībā pārvēršas par spekulantiem un iesaistās "minēšanas spēlē", kuru lielais vairums beigās zaudē, jo cena krīt vēl straujāk, nekā iepriekš auga, un ieguldījums, kas ilgu laiku šķita ļoti ienesīgs, pēkšņi pārtop zaudējumos," brīdina "Luminor" ieguldījumu eksperts.
FRS faktors
Vienlaikus viņš atzīst, ka atsevišķu akciju pirkšanas mānija nav bijis vienīgais faktors, kas izraisījis vērtspapīru indeksu augšupeju. Jaunu Covid-19 gadījumu skaits ASV stabili samazinājies, kas ļāvis secināt, ka vīrusa izplatības otrais vilnis vismaz ASV, visticamāk, ir beidzies pat bez atkārtotas stingru ierobežojumu ieviešanas.
"Tas ir iepriecinoši un ļauj izdarīt piesardzīgu minējumu, ka vissliktākais jau ir aiz muguras, ja ne gluži attiecībā uz sabiedrības veselību, tad vismaz attiecībā uz uzņēmumu slēgšanu un pārvietošanās ierobežojumiem. Turklāt augusta beigās ASV Federālo rezervju sistēmas (FRS) vadītājs Džeroms Pauels paziņoja, ka viņa vadītā iestāde vairs necentīsies iegrožot inflācijas kāpumu līdz 2% un var pieļaut augstāku tās līmeni nolūkā radīt darba vietas un panākt ekonomikas izaugsmi. Lai arī šim paziņojumam nav tiešas tūlītējas ietekmes uz monetāro politiku, tas tika uztverts kā iedrošinājuma signāls investoriem, ka nepieciešamības gadījumā FRS ir gatava palielināt naudas piedāvājumu arī turpmāk. Tomēr šobrīd jāuzsver atšķirība starp investoru no ASV, kurš iegulda vienīgi vietējā tirgū, un investoru Eiropā, kurš veic ieguldījumus globālā kontekstā (kā mēs). ASV rekordiem ir sava cena. Būtiski palielinot naudas piedāvājumu, kas sekmējis akciju cenu augšupeju, FRS vienlaikus izraisījusi ievērojamu ASV dolāra cenas krišanos. Kopš maija vidus ASV dolāra vērtība pret eiro ir sarukusi vairāk nekā par 10%. Papildus, starpība starp akciju cenas rezultātu ASV un pārējā pasaulē kopš gada sākuma ir pieaugusi līdz aptuveni 14%. Eiro izteiksmē akciju globālais sniegums (neskaitot ASV) kopš gada sākuma joprojām ir apmēram -10%, kas mūsu ieskatā daudz vairāk atbilst situācijai pasaules ekonomikā 2020. gadā, ja atmet investoru eiforiju un māniju," teic V. Siļvestrovs.
Kopumā nekāds lielais jaunums nav tas, ka globālā ekonomiskā situācija vēl aizvien ir sarežģīta. Vairums makroekonomisko rādītāju demonstrē pieaugumu salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi, lai gan gandrīz visi joprojām ir krietni zemākā līmenī nekā pirms gada. Pagaidām arī nav skaidrs, kā jaunu Covid-19 saslimšanas gadījumu pieaugums rudenī ietekmēs ekonomisko aktivitāti Eiropā.
"Tāpat nav skaidrs, kā ASV makroekonomiskos datus ietekmēs fakts, ka demokrātiem un republikāņiem augustā nav izdevies vienoties par likumprojektu par kārtējiem stimulēšanas pasākumiem. Netiešus secinājumus var izdarīt, balstoties uz pazīmēm par iespējamu patēriņa vājināšanos, kas parādās datos par patērētāju noskaņojumu. Šādi dati gandrīz vienmēr vēsta, ka akciju tirgū gaidāmas problēmas. Situācijā, kad akciju tirgus vērtējumi ir sasnieguši augstāko līmeni kopš pagājušā gadsimta 90. gadu beigām un kamēr ekonomika piedzīvo vienu no mūsdienu smagākajām recesijām, mums gandrīz nav citu variantu, kā vien saglabāt konservatīvu pieeju un pieņemt piesardzīgus lēmumus, ja stingri pieturamies pie investīciju procesa. Ir vērts atcerēties – pēc akciju indeksu rekordiem 2000. gadā pagāja 13 gadi līdz ASV indeksiem izdevās pie tiem paviesoties atkal. Savukārt vairumam Eiropas akciju indeksu vēl joprojām nav izdevies pārsniegt 2000. gada līmeni. Tieši tāpēc, neskatoties uz ārkārtīgi spēcīgo akciju augšupeju ASV tirgū, uzstādījums ir saglabāt mieru, nevis pakļauties spekulatīviem impulsiem, kas mudina agresīvi izmantot tagadējo cenu "ralliju" akciju tirgos. Diemžēl, tas nozīmē, ka īstermiņā peļņa būs zemāka, nekā tirgum kopumā; savukārt ilgtermiņā konservatīva pieeja var ļaut izmantot citas, uz uzņēmumu pamatrādītājiem balstītas, investīciju iespējas," uzskata "Luminor" Ieguldījumu stratēģis.
Viņš vēl atklāj, viņuprāt, tirgū vēl nav parādījušās jaunas un pievilcīgas ieguldījumu iespējas. Rezultātā esot saglabāts atvērts skatījums gan uz riska palielināšanu, gan samazināšanu ieguldījumu portfeļos.