Pašreizējā nokavējuma naudas sistēma netiks mainīta līdz 2021. gadam, kad spēkā stāsies vienotais nodokļu konts un vienlaikus arī notiks nodokļu sistēmas izvērtēšana
Šādu Finanšu ministrijas piedāvājumu, kas izteikts informatīvajā ziņojumā par nokavējuma naudas izvērtējumu, atbalstīja Ministru kabinets. Finanšu ministrs Jānis Reirs norādīja, ka pašreizējā nokavējuma naudas sistēma ir izveidota ļoti pareizi, jo tā ļauj diskutēt un vienoties ar tiem uzņēmumiem, kuri godprātīgi vēlas maksāt nodokļus, bet nonākuši kādās grūtībās. Taču tā neattiecas uz krāpniekiem un tiem, kuri negrib maksāt nodokļus. Šādu valdības pozīciju pozitīvi vērtēja arī vairāki DB aptaujātie uzņēmēji un nodokļu konsultanti.
«Pašlaik konceptuāli nevajadzētu mainīt likumdošanas normas attiecībā uz nokavējuma naudas apmēru un griestiem, it īpaši, ja uzņēmēji ir pie tiem pieraduši un zina, kādi tie ir atkarībā no pašu rīcības, » uzsver Latvijas Nodokļu konsultantu asociācijas valdes loceklis Ainis Dābols.
Viņaprāt, nav nepieciešamības mainīt vispārējo nokavējuma naudas likmi dienā 0,05%, jo tāda vai ļoti līdzīga šim apmēram tā ir ļoti daudzās pasaules valstīs. DB aptaujātie uzņēmēji savus secinājumus publiski paust īsti nevēlējās, jo svarīgākais esot nevis likmes apmēri, bet gan kāpēc konkrētam uzņēmumam ir radies nodokļu parāds, jo neesot vērts žēlot tos, kuri apzināti nemaksā, vienlaikus graujot konkurenci. Tai pašā laikā esot vērts pažēlot tos, kuri ir cietuši tikai tādēļ, ka darījumu partneris nav samaksājis un tādējādi radījis būtisku kaitējumu konkrētajam uzņēmumam. Savukārt A. Dābols uzskata, ka mazāka nokavējuma nauda ir labs valsts pretimnākšanas instruments tiem, kuriem ir radušās kādas grūtības, tāpēc arī valdības lēmums šo sistēmu nemainīt ir pareizs.
«Pašreizējā sistēma ļauj šķirot nodokļu maksātājus, kuri vēlas samaksāt nodokļu parādus, no tiem, kuri nevēlas sadarboties ar nodokļu administrāciju un maksāt nodokļus. Tā sevi ir pierādījusi, un nav iemeslu, kāpēc tā pašlaik būtu jāmaina,» vērtē LTRK viceprezidente Elīna Rītiņa.
Viņasprāt, motivējoša stimula esamība sadarboties ar VID ir pareizs signāls, kas arī pēc visiem datiem rāda atzīstamus rezultātus. «Svarīgi, ka esošā nokavējuma naudas sistēma uzņēmējam un nodokļu administrācijai ļauj vienam otru uzlūkot kā sadarbības partneri, nevis kā ko citu,» tā E. Rītiņa.
Visu rakstu lasiet 30. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!