AKKA/LAA cenšas panākt izmaiņas esošajā datu nesēju nodokļa noteikumos, kuru mērķis būtu ieviest nodevu par datu nesējiem, par kuriem līdz šim nebija papildus jāmaksā.
AKKA/LAA (Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūra/ Latvijas Autortiesību aģentūra) redzeslokā nonākuši praktiski visi iespējamie datu nesēji: mobilie telefoni ar MP3 atskaņotāju, zibatmiņa, plaukstdatori un personālie datori u.c., kuri pēc AKKA/LAA domām būtu jāapliek ar nodevu no 1 līdz 3 latiem par vienību, lai tādējādi varētu izmaksāt autoriem pienākošās kompensācijas par viņu autordarbu iespējamo pavairošanu. Tādējādi autortiesību aizstāvjiem gadā izdotos iegūt vairākus miljonus latu atkarībā no attiecīgo iekārtu pārdošanas apjoma un daudzkāršot savas biedrības ienākumus, kas 2007. gadā sasniedza 745 tūkstošus latu. Piemēram, par katru pārdoto MP4 atskaņotāju AKKA/LAA vēlas saņemt vienu latu, bet par katru pārdoto videokameru - 3 latus. Tie gan bija šīs organizācijas pašreizējie priekšlikumi, un tie, visticamāk, vēl mainīsies, jo AKKA/LAA vispirms vēlas tos saskaņot gan ar ministriju, gan ar IT produktu tirgotājiem. Tiesa, vēl vismaz gadu jaunās nodevas ieviešanu autortiesību aizstāvjiem ieviest neizdosies: Kultūras ministrijā Db norādīja, ka «šogad netiks apstiprinātas nekādas veicamās izmaiņas likumā. Nākamā lemšana par šo jautājumu notiks nākamgad ap šo laiku.» Tāpat arī par nodevas apjomu un izskatu paredzamas vēl karstas diskusijas.
Jau mēģināja
Iepriekš jau tika uz laiku izbīdīti noteikumi, kas paredzēja ar nodevu aplikt visus iespējamos datu nesējus. Tomēr pēc vairāku mēnešu ilgām diskusijām tika rasts risinājums un pieņemti jauni noteikumi. Tā rezultātā tika pieņemti esošie noteikumi, kas ir spēkā vēl šodien - par katru iegādāto audiokaseti tiek maksāta 3 santīmu nodeva, par katru videokaseti - 0,06, par katru minidisku (MD) - 0,03 lati, par katru CD - 0,10 latu, bet par katru DVD - 20 santīmu. Tāpat nodeva tiek uzlikta dažādām mūzikas reproducēšanai izmantojamām iekārtām par vienu vienību viena lata apmērā - piemēram, audio magnetofons ar audiokasešu ieraksta funkciju, videomagnetofons ar videokasešu ieraksta funkciju, televizors ar videokasešu ieraksta funkciju, DVD atskaņotājs ar ieraksta funkciju u.c.
Savi mērķi
Kultūras ministrijas darba grupas sanāksme, kuras laikā tika skatīts jautājums par iespējamajiem grozījumiem MK noteikumos, darba grupas pārstāvji centušies diskusiju ceļā ar ieinteresētajām pusēm nonākt pie tāda MK noteikumu grozījumu varianta, kas būtu izdevīgs visām iesaistītajām pusēm - gan autoriem, gan ražotājiem, importētājiem un pircējiem. Grozījumi MK noteikumos esot nepieciešami, jo šobrīd spēkā esošie noteikumi tika pieņemti pirms vairāk nekā trim gadiem, un šajā laikā ir būtiski mainījušās un attīstījušās gan reproducēšanas iekārtas, gan datu nesēji. Šobrīd nav noteikta atlīdzība par iekārtām un datu nesējiem, kas 2003. gadā vēl nebija pieejamas vai netika lietotas, taču šobrīd tiek plaši pielietotas dažādu autoru darbu reproducēšanā, uzsver AKKA/LAA. Tiesa, - par naudas plūsmu AKKA/LAA sūdzēties nevar, liecina pašas organizācijas pārskats - ja vēl 2006. gadā biedrības ienākumi bija 549 tūkstoši latu, tad 2007. gadā tie pieauga jau līdz 745 tūkstošiem latu. Pie tam AKKA/LAA ir iesaistījusies vairākās tiesvedībās, kurās no Latvijas TV kanāliem vēlas piedzīt daudzus miljonus latu par autortiesību pārkāpumiem attiecībā pret AKKA/LAA biedriem.
Darba grupa ir nonākusi pie iespējamajiem atlīdzību lieluma aprēķināšanas variantiem, kurus tālāk izskatīs iesaistītās puses. Pirmkārt, tā varētu būt fiksēta maksa par katru iekārtu un tukšo nesēju, kā tas ir šobrīd. Otrkārt, tā varētu būt noteikta summa, par kuru iekārtu un nesēju importētāji un ražotāji vienojas ar tiesību īpašniekiem un ko katru gadu ražotāji un importētāji samaksā tiesību īpašniekiem. Treškārt, Latvija varētu atgriezties pie tādas atlīdzību aprēķināšanas kārtības, kāda tā bija pirms iestāšanās Eiropas Savienībā, nosakot atlīdzības lielumu 3% apmērā no reproducēšanas iekārtu cenas un 6% no tukšo nesēju cenas. Darba grupā tika nolemts, ka līdz nākamajai sanāksmei, kuras datumu noteiks Kultūras ministrija pēc saskaņošanas ar pusēm, visām iesaistītajām institūcijām ir jāvienojas, kurš no atlīdzības aprēķināšanas veidiem būtu piemērotākais institūcijas pārstāvētajai auditorijai, lai nākamās sanāksmes laikā institūcijas savstarpēji vienotos par visām pusēm piemērotākajiem MK noteikumu grozījumiem. Sarunas par konkrētiem atlīdzību lielumiem tiks sāktas tikai tad, kad starp visām pusēm būs panākta konceptuāla vienošanās.