Latvijā jau trīs gadus pēc kārtas turpina sarukt nekustamo īpašumu darījumu skaits un samazinājušās arī darījumos reģistrētās summas.
To liecina SIA Lursoft pētījums pēc Valsts zemes dienesta (VZD) atvērtajiem datiem par darījumiem pēdējo piecu gadu griezumā. 2024. gadā VZD ir reģistrēts 47791 darījums jeb, salīdzinot 2023. gadu, par 5,3% mazāk. Savukārt darījumi veikti par kopējo summu 2,31 miljards eiro, kas ir tikai par 48 milj. eiro mazāk nekā 2023. gadā, kad šī summa sasniedza 2,36 miljardus eiro. Jārēķinās, ka nekustamo īpašumu darījumu skaita sarukums nav tikai 2024., bet arī 2023. gada iezīme. Situācijas pamatā ir gan Latvijas iepriekš pieņemto lēmumu sekas, gan arī Eiropas Savienības un ne tikai inflācijas mazināšanas — faktiski tautsaimniecības atdzesēšanas - kokteilis.
Pēc vairāku nekustamo īpašumu darījumu kompāniju aptaujāto vērtējuma 2024. gada situācija ar darījumu skaita kritumu ir loģisks iznākums, vienlaikus steidzot piemetināt, ka ikvienā segmentā eksistē cikliskas tirgus svārstības. Turklāt darījumu skaits savā ziņā pat neesot pats būtiskākais faktors, jo, lai arī trešo gadu pēc kārtas samazinājies nekustamo īpašumu darījumu skaits, kā arī darījumu kopsumma, taču nekustamo īpašumu darījumu vidējā summa ik gadu pieaug. Lursoft IT aprēķinājis, ka kopš 2020. gada tā augusi par 36,04%, pērn sasniedzot vidēji 48,38 tūkst. eiro par darījumu.
ECB iesaldēja nozari
Jau iepriekš vairāki nekustamo īpašumu attīstītāji norādījuši, ka ļoti būtisku ietekmi uz nekustamo īpašumu segmentu un ar to saistītajiem pakalpojumiem (būvniecību), kā arī būvmateriālu ražošanu atstāja Eiropas Centrālās bankas lēmums par aizdevumu procentlikmju paaugstināšanu, lai tādējādi šķietami slāpētu inflāciju, kura bija sasniegusi pēdējā desmitgadē nepieredzētus augstumus visā Eiropā un jo īpaši Latvijā.
Visu rakstu lasiet 4.februāra žurnālā Dienas Bizness!
Abonēt ir ērtāk: e-kiosks.lv.