Kapitālismā vienmēr būs pārmērības, tomēr ar demokrātisku kontroli pār tā darbības lauka lielumu tas aizvien paliek labākais mums zināmais ekonomikas modelis, pārliecināts Baltijas-Amerikas Brīvības fonda valdes priekšsēdētājs Kims Deiviss.
Pirms pāris gadiem Slovēnijas ārlietu ministrs man teica, ka viņi no mūsu tolaik smagās krīzes ir izvairījušies ar sava veida protekcionismu, ne tuvu ne visu neatstājot brīvā tirgus žēlastībai. Jā, pašlaik viņiem ir problēmas, bet – banku sistēmā, kur viņiem bija salīdzinoši lielākā brīvība. Vai pārmaiņas, kurās esat bijis daļa, šeit ir bijušas labākās iespējamās?
Mēs esam eksperimenta vidū, un vienlaikus notiek daudzi šādi eksperimenti. Pēdējos apmēram 25 gados finanšu pakalpojumu daļa valstu IKP ir pieaugusi visā pasaulē. Manuprāt, izkopti finanšu pakalpojumi lielos vilcienos ir labi, jo tie nozīmē niansētāku kapitāla izvietojumu.
Bet – to daļa ekonomikā var kļūt pārāk liela. Tāpēc pašlaik nacionālā un globālā līmenī notiek mēģinājumi «piedzīt» šo realitāti un noskaidrot, kādi ir labākie regulējošie režīmi fenomenam vārdā masīvas globālās finanšu institūcijas un masīvas kapitāla plūsmas. Atbilde vēl nav zināma, mēs esam šā procesa vidū.
Amerikā šāds mēģinājums ir Doda-Franka likums, un ir daudz diskusiju, cik efektīvs tas būs.
Laikam ne visai, jo sākotnējā ideja ir pamatīgi atšķaidīta.
Jā, nav skaidrs, cik sekmīgi tas spēs novērst riskus. Un pie jums ES lielās debates aizvien ir par to, vai var būt vienota valūta bez vienota finanšu sektora. Pēdējos gados ES ir pamanījusies pielietot vairākas itin kreatīvas finanšu programmas, lai atrisinātu likviditātes krīzi, tomēr regulējuma krīze – strukturālā krīze – nav atrisināta.
Dažs saka, ka tā ir apsūdzība demokrātiskajam kapitālismam. Es saku – nē, nav gan. Gluži pretēji – tā ir zīme, ka demokrātisks kapitālisms darbojas. Tā kā tas ir kapitālisms, vienmēr būs pārmērības, bet tāpēc ir demokrātija, kas turpina rakstīt un pārrakstīt noteikumus, kas nosaka, kā tas kapitālisms darbojas. Un mēs pašlaik esam tieši vienā šādā laika posmā, kad mēs cenšamies rakstīt un pārrakstīt finanšu regulējumu noteikumus.
Ja salīdzinām ar to, kur bijām 2008. gadā, vairākumam ekonomiku klājas labāk, jo vairs nav to masīvo likviditātes problēmu. Tiesa, ir Kipra, aizvien problemātiska ir Grieķija, un nav skaidrs, kāda ir budžetārās taupības ietekme, bet ievērojami mazumā iet avīžrakstu virsraksti, ka eiro nākamo Jauno gadu nepiedzīvos. ASV un ES ir regulējošās likumdošanas procesa vidū, un skaidras atbildes vēl nav, tomēr ir redzams, ka sistēma darbojas. Turklāt perfektas atbildes mums nebūs nekad.